Αρχική Εκπαιδευτικά Ιστολόγια Σχολικές Μονάδες Σχολεία Πρωτοβάθμιας Ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Νοτίου Αιγαίου
Νότιο Αιγαίο
1   Link   1ο Δημοτικό Σχολείο Καρπάθου Ποτίδαιον
Παρότι έχει χρόνια να ανανεωθεί, το ιστολόγιο του 1ου Δημοτικού Σχολείου της ακριτικής Καρπάθου περιλαμβάνεται στο συναθροιστή ως δείγμα μιας αξιόλογης όσο και πρωτοποριακής προσπάθειας.
2   Link   2ο Δημοτικό Σχολείο Ιαλυσού
Ιστολόγιο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιαλυσού
3   Link   3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου
Ιστολόγιο του 3ου Νηπιαγωγείου Αρχαγγέλου Ρόδου, με ειδήσεις και φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες του σχολείου.
4   Link   Δημοτικό Σχολείο Άνδρου Χώρας
Δημοτικό Σχολείο Άνδρου Χώρας. Εδρεύει στο χώρο που ο Θεόφιλος Καϊρης έχτισε τη δική του σχολή και γι αυτό το Σχολείο φέρει με τιμή το όνομά του!
5   Link   Δημοτικό Σχολείο Αντιπάρου
Ενδιαφέρον ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Αντιπάρου
6   Link   Δημοτικό Σχολείο Γαυρίου Άνδρου
1948
7   Link   Δημοτικό Σχολείο Μπατσίου Άνδρου
Ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Μπατσίου Άνδρου
8   Link   Δημοτικο Σχολειο Πυλων Καρπαθου
Ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Πυλών Καρπάθου
9   Link   Δημοτικό Σχολείο Πυλών Καρπάθου
Ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Πυλών Καρπάθου
10   Link   ΜΑΛΤΕΖΙΟ
Ιστολόγιο του Μονοθέσιου Δημοτικού Σχολείου Ημεροβιγλίου Θήρας
11   Link   Ώρα για ... διάλειμμα
Ιστολόγιο των μαθητών και των μαθητριών της Έκτης Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης. Μαζί με τους δασκάλους τους έφτιαξαν το ιστολόγιο για να μοιράζονται μεταξύ τους αλλά και με παιδιά από όλη την Ελλάδα, ενδιαφέροντα κείμενα, εικόνες, βίντεο κτλ.