Αρχική Εκπαιδευτικά Ιστολόγια Σχολικές Μονάδες Σχολεία Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικά Λύκεια
Σχολεία Μεταναστών
1   Link   Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά
... Αν η γλώσσα είναι η πατρίδα του καθένα μας και οι λέξεις καταφύγιο επικοινωνίας, τότε στην Ελληνική Γλώσσα, οι μαθητές του ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ψάχνουν κάθε Κυριακή, τον δεύτερο δικό τους γενέθλιο τόπο.
2   Link   Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά
3   Link   Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών
Το Κυριακάτικο Σχολείο Μεταναστών είναι μια πρωτοβουλία μεταναστών και ελλήνων αντιρατσιστών/τριών για την εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας σε εργαζόμενους μετανάστες και πρόσφυγες.
4   Link   Το άλλο σχολείο
Ιστολόγιο της εθελοντικής ομάδας Το άλλο σχολείο που διδάσκει ελληνικά σε μετανάστες
5   Link   Το Ανοιχτό Σχολείο της Αγοράς
Μαθήματα ελληνικών σε μετανάστες στην Ανοιχτή Δημοτική Αγορά της Κυψέλης