Σεπ 11

Η αξιολόγηση

Αξιολόγηση

Σύμφωνα με την εγκύκλιο για την αξιολόγηση, η πρακτική άσκηση την οποία θα πραγματοποιήσουν οι εκπαιδευόμενοι στα ΠΑΚΕ είναι υποχρεωτική, δηλαδή ανεξάρτητα από το αν οι εκπαιδευόμενοι συγκεντρώσουν βαθμολογία μεγαλύτερη από τη βάση, δε μπορούν να πιστοποιηθούν ως επιμορφωτές αν δεν έχουν πραγματοποιήσει ένα μέρος τουλάχιστον από την πρακτική άσκηση σε σχολική τάξη και σε ΚΣΕ. Για την παρακολούθηση της πρακτικής άσκησης, κάθε εκπαιδευόμενος εποπτεύεται από έναν διδάσκοντα, ο οποίος απονέμει ένα βαθμό έως 5 μονάδες για την πρακτική άσκηση στη σχολική τάξη και ένα βαθμό έως 5 μονάδες για την πρακτική άσκηση στα ΚΣΕ. Η βαθμολογία θα βασίζεται στην αξιολόγηση των φακέλων της πρακτικής στο σχολείο και στο ΚΣΕ από τους διδάσκοντες -επιβλέποντες.

Η πρακτική όταν δεν υπάρχει ΚΣΕ

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα Πρακτικής Άσκησης σε ΚΣΕ θα γίνονται αλληλοδιδασκαλίες στο ΠΑΚΕ από τους εκπαιδευόμενους. Επειδή η διδακτική διαδικασία μεταφέρεται από το ΚΣΕ μέσα στο ΠΑΚΕ, οι εκπαιδευόμενοι θα έχουν πολλαπλούς ρόλους δηλαδή διδάσκοντα - επιμορφωτή, παρατηρητή και επιμορφούμενου. Η παρατήρηση, η χρονική έκταση της διδασκαλίας καθώς και ο αριθμός τους εξαρτάται από το αριθμό των μελών του τμήματος ο οποίος διαφέρει ανάλογα με τον κλάδο και το ΠΑΚΕ π.χ. υπάρχουν τμήματα από 5 μέχρι 20 εκπαιδευόμενους. Σε κάθε περίπτωση ένας εκπαιδευόμενος θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να κάνει μία τουλάχιστον παρουσίαση - διδασκαλία στους συναδέλφους/σες, να καταθέσει το αντίστοιχο ΠΣΣ καθώς και να κάνει μία τουλάχιστον δομημένη παρατήρηση και να καταθέσει το αντίστοιχο ΠΠΣ. Τα θέματα θα πρέπει να προκαλούν το ενδιαφέρον των συναδέλφων τους και να σχετίζονται με την ύλη των ΚΣΕ. Ένα σενάριο αλληλοδιδασκαλίας μπορεί να αφορά σε θεωρητικό θέμα ή στην παιδαγωγική αξιοποίηση ψηφιακών πόρων.

Πληροφορίες για τον πόρο:

• Είδος Πόρου: docx
  • Σελίδες: 1
  • Συγγραφέας: ΙΤΥΕ «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» - Διεύθυνση Επιμόρφωσης και Κατάρτισης (ΔΕΚ)

Αξιολόγηση