Σχολικό έτος 2021-2022

Φυσική Αγωγή

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Τις εγκάρδιες ευχές μου για την καινούργια σχολική χρονιά!

Με την έναρξη του σχολικού έτους, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω, βασικά θέματα και προτεινόμενες ενέργειες που αφορούν την ασφαλή, ομαλή και αποτελεσματικότερη διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής:

• Η ασφάλεια και η υγεία όλων των μελών της σχολικής κοινότητας, αποτελεί και φέτος απόλυτη προτεραιότητα. Ως εκ τούτου, κρίνεται σκόπιμη - πέραν των άλλων - και για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, η σχολαστική τήρηση των σχετικών μέτρων για την πανδημία, όπως ορίζονται από τους αρμόδιους φορείς της Πολιτείας.

• Σχετικά με την εφαρμογή του μαθήματος, από πλευράς υλικοτεχνικής υποδομής, πραγματοποιείται έλεγχος του χώρου ή των χώρων υλοποίησης της Φυσικής Αγωγής, επισημαίνονται επικίνδυνα σημεία, προτείνονται δυνατότητες βελτίωσης, ενώ αναφέρονται και οι ελλείψεις σε αθλητικό υλικό, με σχετικό έγγραφο προς τη Διεύθυνση του σχολείου.
  • Το αθλητικό υλικό καταγράφεται σε ανάλογο βιβλίο (αθλητικού υλικού).
  • Ο προγραμματισμός της διδακτέας ύλης (ετήσιος-τριμηνιαίος/τετραμηνιαίος-εβδομαδιαίος) και ο σχεδιασμός ημερήσιων μαθημάτων, υλοποιούνται, λαμβάνοντας υπόψη τις σχετικές οδηγίες διδασκαλίας (σχ. έτος 2021-2022) που έχουν σταλεί για τη Φυσική Αγωγή στα σχολεία από το Υπουργείο (Υ.ΠΑΙ.Θ) και πάντα προσαρμοσμένα στις εκάστοτε ανάγκες, στις δυνατότητες και στην προοπτική βελτίωσης των μαθητών/τριών, ενώ είναι σκόπιμο να αποτυπώνονται (προγραμματισμός ύλης και σχεδιασμός μαθημάτων) από τον Εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή ή και στα δύο, αποτελώντας τη συνεπή και μεθοδική κατευθυντήριο γραμμή εφαρμογής του μαθήματος, από και για τον/την ίδιο/ίδια τον εκπαιδευτικό.
  • Η υλοποίηση των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων 21+ από Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο, δίνει- εκτός των άλλων- τη δυνατότητα εμπλουτισμού, ανανέωσης, αλλά και αξιοποίησης της πρότερης γνώσης και εμπειρίας -για παράδειγμα- πάνω σε θέματα ευ ζην, διατροφής, άσκησης και ψυχικής υγείας, κ.λπ. τα οποία άπτονται του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.
  • Προτείνεται, η συνεργασία μεταξύ των συναδέλφων Εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής αλλά και με συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων (διαθεματικά).
  • Είναι πολύ σημαντική η διαρκής ενημέρωση για θέματα που αφορούν τόσο το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, όσο και ευρύτερα την Εκπαίδευση.
  • Υπενθυμίζεται πως μηνύματα από τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ11, λαμβάνετε αποκλειστικά και μόνο στον προσωπικό σας λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (…..@sch.grκαι σε κανέναν άλλο λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
  • Σε συνέχεια των παραπάνω, σας προσκαλώ να εγγραφείτε στις ηλεκτρονικές τάξεις:

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση: https://eclass11.sch.gr/courses/PDE13105/

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: https://eclass11.sch.gr/courses/PDE13106/

• Επισημαίνεται πως θα πρέπει να εγγραφούν εκ νέου για το σχολικό έτος 2021-2022 και όσοι/όσες συνάδελφοι ήταν εγγεγραμμένοι το σχολικό έτος 2020-2021.
  • Επίσης, εάν κάποιος/α συνάδελφος επιθυμεί, μπορεί να εγγραφεί και στις δύο ηλεκτρονικές τάξεις.
  • Στα «Έγγραφα» και στις «Συνδέσεις Διαδικτύου» των ηλεκτρονικών τάξεων, θα βρείτε ενημερωτικό και επιμορφωτικό υλικό, ενώ στις «Ανακοινώσεις», όταν κρίνεται σκόπιμο, θα αναρτώνται χρήσιμες πληροφορίες.
  • H εγγραφή πραγματοποιείται μέσω του λογαριασμού σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
  • Τέλος, υπενθυμίζεται πως είναι στη διάθεσή σας και η προσωπική ιστοσελίδα του Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ11-κλ.Φυσικής Αγωγής: http://users.sch.gr/nkameas/

ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΣΤΑΛΗ ΩΣ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΜΕΣΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ ΣΤΙΣ 27/9/2021.

Α.Α.

10.

Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας

11.