Επιμορφωτικές συναντήσεις για τους/τις Εκπαιδευτικούς

Φυσικής Αγωγής Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης,

Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης

Σεπτέμβριος 2019

Φυσική Αγωγή και σχολικός αθλητισμός για όλους...!!

Θεματικές ενότητες επιμορφώσεων

1. Ψυχοκινητική: πλαίσια-στόχοι-πρακτικές

• κ. Καμπάς Αντώνιος, Καθηγητής, Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ.

2. Θέματα κινητικής συναρμογής με έμφαση στην αδεξιότητα

• κ. Θωμάς Κουρτέσης, Καθηγητής, Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ.

3. Προωθώντας τις κοινωνικές δεξιότητες μαθητών/τριών μέσω των υπαίθριων δραστηριοτήτων

• κα Ματσούκα Ουρανία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια,Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ.

4. Συνεκπαίδευση μαθητών/τριών με και χωρίς ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής

•  κα Μπάτσιου Σοφία, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ.

5. Εφαρμογή καινοτόμων προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων. Από τη θεωρία στην πράξη

• κ. Καμέας Νικόλαος, Ph.D, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ11, ΑΜΘ

6. Βιωματικό εργαστήριο: Σχολικοί Αγώνες: «βάρος» ή παιδαγωγικό εργαλείο για τη Φυσική Αγωγή

• κ. Καμέας Νικόλαος, Ph.D, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ11, ΑΜΘ

Πρόγραμμα

1.Δράμα: Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου 2019, 1ο Γενικό Λύκειο Δράμας, 08:15 π.μ.-13:15 μ.μ.

Ευχαριστίες:

• Σε όσες και όσους συνέδραμαν για την οργάνωση και την πραγματοποίηση της επιμορφωτικής συνάντησης.
  • Σε όλες τις συναδέλφισσες και όλους τους συναδέλφους για τη συμμετοχή και τη συνεργασία.

2.Καβάλα: Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2019, 2ο Γυμνάσιο Καβάλας, 08:15 π.μ.-13:15 μ.μ.

Ευχαριστίες:

• Στον Καθηγητή του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ. κ. Θωμά Κουρτέση για τη συμμετοχή του ως επιμορφωτή και για την άρτια επιστημονική εισήγηση.

3.Αλεξανδρούπολη: Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2019, 2ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης, 08:15 π.μ.-13:15 μ.μ.

Ευχαριστίες:

• Στον Καθηγητή του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ. κ. Αντώνιο Καμπά για τη συμμετοχή του ως επιμορφωτή και για την άρτια επιστημονική εισήγηση.

4.Ξάνθη:Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2019, 3ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης, 08:15π.μ. -13:00μ.μ.

Ευχαριστίες:

• Στην Επίκουρη Καθηγήτρια του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ. κα Σοφία Μπάτσιου για τη συμμετοχή της ως επιμορφώτρια, για την άρτια επιστημονική εισήγηση αλλά και το ιδιαίτερα ενδιαφέρον και χρήσιμο βιωματικό μέρος.

5.Κομοτηνή:Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2019, 11ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής, 08:15π.μ. -13:00μ.μ.

Ευχαριστίες:

• Στην Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ. κα Ουρανία Ματσούκα και στην Επίκουρη Καθηγήτρια του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Δ.Π.Θ. κα Σοφία Μπάτσιου για τη συμμετοχή τους ως επιμορφώτριες και για τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και άρτιες επιστημονικά, εισηγήσεις και κινητικές/βιωματικές δραστηριότητες που παρουσίασαν.
  • Σε όλες τις συναδέλφισσες και όλους τους συναδέλφους για την ενεργή συμμετοχή και συνεργασία.