Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές Ετήσιες εργασίες καλοπισμού του σχολικού κήπου.

Ετήσιες εργασίες καλοπισμού του σχολικού κήπου.

Τους μήνες Ιανουάριο και Φεβρουάριο πραγματοποιούνται οι ετήσιες εργασίες που αφορούν τον καλοπισμό του σχολικού κήπου.

Συγκεκριμένα, ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός για το σχολικό κήπο, υποδιευθυντής κ. Κόκκινος Νομικός, με τη βοήθεια μαθητών της ΣΤ΄ τάξης, προχωρούν σε κλάδεμα των δέντρων και των καλλοπιστικών φυτών και σε καθαρισμό του κήπου, που αποτελεί το στολίδι του σχολείου και συμβάλλει καθοριστικά στην πρώτη όμορφη εικόνα που παρουσιάζει στον επισκέπτη.

Τα περισσότερα δέντρα είναι μουριές. Την περίοδο αυτή οι μουριές βρίσκονται σε νάρκη και έχουν χάσει όλη τη φυλλωσιά τους. Είναι αυτή ακριβώς η περίοδος για το ετήσιο κλάδεμά τους. Το κλάδεμα αναζωογονεί και δίνει ένα όμορφο σχήμα στα δέντρα. Στις αρχές Μαρτίου τα δέντρα ζωντανεύουν και χαρίζουν στους μικρούς μαθητές μια υπέροχη, δροσερή σκιά.

Εορτολόγιο

Ρολόι