Home Άρθρα Άρθρα - Δημοσιεύσεις 15o Συνέδριο Διαπολισμικής Παιδαγωγικό Πάτρας ΚΕΔΕΚ

15o Συνέδριο Διαπολισμικής Παιδαγωγικό Πάτρας ΚΕΔΕΚ

15o Συνέδριο Διαπολισμικ΄΄ης ΠΑιδαγωγικό Π¨ατρας ΚΕΔΕΚ........

......μπορείτε να δείτε το κείμενο της εισήγησης και την παρουσίαση

Οι απόψεις των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας του Νομού Αχαΐας δημόσιας εκπαίδευσης για την εφαρμογή των αρχών της Διοίκησης Ολικής Ποιότητας στο χώρο της εκπαίδευσης.

Περίληψη

Στην εργασία αυτή γίνεται διερεύνηση των απόψεων των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για την δυνατότητα εφαρμογής της Διοίκησης Ολικής Ποιότητας στην ελληνική εκπαίδευση. Για το σκοπό αυτό αναπτύχθηκε ένα ερωτηματολόγιο το οποίο αναρτήθηκε στο διαδίκτυο και συμπληρώθηκε από 90 εκπαιδευτικούς. Οι εκπαιδευτικοί που κλήθηκαν να απαντήσουν ήταν διδακτικό προσωπικό αλλά και διευθυντές, υποδιευθυντές από σχολειά του Ν. Αχαΐας. Από τα αποτελέσματα προκύπτει ότι αναγνωρίζουν ως σημαντικό το ρόλο του διευθυντή, πιστεύουν στην αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού και δέχονται την αξιολόγηση ως μέσω βελτίωσης και όχι τιμωρίας. Τέλος, πιστεύουν στην συμμετοχή τους στη λήψη αποφάσεων και στην εμπλοκή όλων των ενδιαφερόμενων (μαθητών, γονιών & προσωπικού) σε μόνιμες ομάδες εργασίας.

Λέξεις κλειδιά: Ποιότητα, εκπαίδευση, μαθητής, γονιός, εκπαιδευτικός, διευθυντής, σχολική μονάδα, ΔΟΠ, διοίκηση, τάξη.