Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ προετοιμάζονται να συναντήσουν τους συνεργάτες τους από το σχολείο της Πολωνίας. Η συνάντηση έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017 στις 11:30 π.μ. (ώρα Ελλάδας). Τα παιδιά (δύο από κάθε συνεργαζόμενη τάξη) θα συστηθούν και θα κάνουν ερωτήσεις ώστε να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερα για τα μέλη της ομάδας τους. Οι ομάδες οργανώθηκαν με βάση τις επιλογές των μαθημάτων που έκαναν τα παιδιά χρησιμοποιώντας μια φόρμα Google.

Προετοιμασία ερωτήσεων στην τάξη των αγγλικών

Τα παιδιά, επίσης, θα τραγουδήσουν μερικούς στίχους από το γνωστό ελληνικό τραγουδάκι «Τρίγωνα, Κάλαντα» ώστε οι μικροί Πολωνοί φίλοι τους να το μάθουν και να μπορέσουν να το τραγουδήσουν μαζί διαδικτυακά. Θα προσπαθήσουν, βέβαια, να μάθουν και ένα δημοφιλές πολωνικό χριστουγεννιάτικο τραγουδάκι.

Συνάντηση Γνωριμίας