Υπουργείο Παιδείας – Μέτρα προστασίας από τον κορονοϊό.

Σας παραθέτω τα έγγραφα  με τις οδηγίες που εξέδωσε και απέστειλε στα σχολεία  το υπουργείο παιδείας.

Υπουργείο Παιδείας – Μέτρα προστασίας από τον κορονοϊό.

Αποστολή-Οδηγιών

Δημιουργία απλού εννοιολογικού χάρτη με το Cmap Τools

Download (PDF, 317KB)

Ενωση αρχείων pdf

κατεβάστε και εγκαταστήστε ενα απλό και εύκολο προγραματάκι.

PDF Merge Tool      η    PDF Merge Tool Web Sitε

Αλλαγή μεγέθους αρχείου εικόνας

1. Θα χρησιμοποιηθεί το δωρεάν πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας Gimp. Το αρχείο εγκατάστασης του Gimp για Windows XP SP3 και άνω, θα το βρείτε στο site της εφαρμογής κάνοντας αριστερό κλικ στο εικονίδιο “Download  GIMP 2.8.18 directly” που ακολουθεί:

Download Gimp 2.8.18

Αν δεν λειτουργει ο παραπάνω σύνδεσμος μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή απ’ευείας από τον server στον σύνδεσμο direct download here (Σημείωση: Κατεβάστε το αρχείο gimp-2.8.18-setup.exe 16-Jul-2016 14:02   74M).

Read the rest of this page »

Δημιουργία ανώνυμων ερωτηματολογίων για το μάθημά σας

Δημιουργήστε ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο και δημοσιοποιήστε το.

Για παράδειγμα, θα μας ενδιέφερε στην αρχή της σχολικής χρονιάς να μάθουμε την άποψη που έχουν οι μαθητές/ριές μας για διάφορα θέματα ή και να κάνουμε ένα σύντομο τεστ για να δούμε αν θυμούνται σημαντικά πράγματα από την προηγούμενη χρονιά. Αυτό είναι ένα είδος διαγνωστικής αξιολόγησης που μπορεί να μας βοηθήσει εν μέρει να σχεδιάσουμε καλύτερα τις διδακτικές μας ενότητες.

Για να δημιουργήσετε το ερωτηματολόγιο τα βήματα είναι:

Αποτελέσματα ερωτηματολογίου Google

Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

Παρακινήστε τους συναδέλφους σας ώστε να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιό σας.
Όταν μαζέψετε 10 απαντήσεις, κάντε το ερωτηματολόγιο κοινή χρήση με τους συναδέλφους σας.
Για να το κάνετε κοινή χρήση, πρέπει να πάτε στην ιστοσελίδα http://drive.google.com.
Στην ιστοσελίδα αυτή, θα πρέπει να επιλέξετε το ερωτηματολόγιό σας και με διπλό κλικ θα μπείτε σε αυτό.
Πατήστε τις 3 τελίτσες που είναι δεξιά από την επιλογή «ΑΠΟΣΤΟΛΗ» .

Read the rest of this page »

Συνεργασία με συναδέλφους για τη δημιουργία ενός εγγράφου Google

Ξεκινήστε μια ιστορία ή οτιδήποτε άλλο θέλετε και ζητήστε από συναδέλφους να τη συνεχίσουν.

Πρόκειται για μία από τις δραστηριότητες της δημιουργικής γραφής, την οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο μάθημά σας. Οι μαθητές/ριες το βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό και ανυπομονούν να δουν πώς θα καταλήξει η ιστορία τους με ομαδική εργασία. Ανυπομονούμε λοιπόν να δούμε και το δικό σας κοινόχρηστο αρχείο!

Με τα Google Docs μπορείτε να δημιουργείτε έγγραφα χωρίς να έχετε εγκατεστημένο κάποιον επεξεργαστή κειμένου στον υπολογιστή σας, αλλά κυρίως μπορείτε να δουλεύετε παραπάνω από ένα άτομο στο ίδιο έγγραφο.

Εργασία 12.1: Δημιουργία απλού flash βίντεο με το πρόγραμμα Wink

Εκφώνηση πανηγυρικού 28ης Οκτωβρίου 2011 από την ΚΑΨΙΩΧΑ ΟΛΓΑ

Αρκας-ισοβίτης-ο θεός αγαπάει τον κλέφτη

Αρκας-ισοβίτης-ο θεός αγαπάει τον κλέφτη from ΕΛΛΗΧΟΣ