Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

Μόλις τα παιδιά φτάσουν στην ηλικία των 5 ετών, θα θέλουν μάλλον να εξερευνήσουν τον Ιστό μόνα τους.

Οι γονείς θα πρέπει να καθοδηγήσουν τα παιδιά τους στον τρόπο ασφαλούς περιήγησης στο Διαδίκτυο, καθώς τα παιδιά αρχίζουν να το χρησιμοποιούν μόνα τους.

Τα παιδιά ηλικίας 5-6 ετών έχουν γενικά θετική στάση και είναι ανοικτά σε όλα.

Υπερηφανεύονται για τις νέες ικανότητες ανάγνωσης και αρίθμησης και τους αρέσει να συζητούν και να μοιράζονται ιδέες.

Όχι μόνο θέλουν να φερθούν σωστά αλλά, επίσης, εμπιστεύονται εύκολα και σπάνια αμφισβητούν την εξουσία.

Τα παιδιά αυτής της ηλικίας μπορούν να ακολουθήσουν εύκολα εντολές στον υπολογιστή, να χρησιμοποιήσουν το ποντίκι

και να παίξουν παιχνίδια στον υπολογιστή.

Εξαρτώνται, ωστόσο, ιδιαίτερα από τους ενήλικες ή τα μεγαλύτερα αδέλφια στην ανεύρεση διαδικτυακών τοποθεσιών,

στην ερμηνεία των πληροφοριών του Διαδικτύου ή στην αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Είναι στο χέρι μας λοιπόν να τα καθοδηγήσουμε και να τα κρατήσουμε ασφαλή στην πλοήγησή τους στο διαδίκτυο σε αυτή την ηλικία.

Εορτολόγιο

Ρολόι