Αρχαιολογική Φωτογραφική Συλλογή

Με την αναζήτηση που ακολουθεί έχετε πρόσβαση στη βάση δεδομένων της Αρχαιολογικής Φωτογραφικής Συλλογής, που συνοδεύεται από 3655 ψηφιακές εικόνες (υαλόπλακες, αρνητικά και θετικά). Στη συλλογή αποτυπώνεται η αρχαιολογική δραστηριότητα της Αμερικανικής Σχολής από την ίδρυσή της το 1881 μέχρι το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Η συλλογή περιέχει πολύτιμο και σπάνιο φωτογραφικό υλικό, όπως δεκάδες φωτογραφίες που τεκμηριώνουν τις αναστηλωτικές εργασίες του Νικόλαου Μπαλάνου στο Ερεχθείο (αρχές 20ου αιώνα), την ταύτιση του χορηγικού μνημείου του Νικία στη Νότια Κλιτύ της Ακρόπολης (1910), την ανακάλυψη του ιερού του Έρωτος και της Αφροδίτης στη Βόρεια κλιτύ της Ακρόπολης (δεκαετία του ’30), τις ανασκαφές της Σχολής στο Διόνυσο της Αττικής, την αναστήλωση του Λέοντος της Ακρόπολης αλλά και γενικές απόψεις της Αθήνας.

Πηγή: Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα