Ο Προϊστορικός Λιμναίος Οικισμός στο Δισπηλιό της Καστοριάς

Επιμέλεια: Γιάννης Οργανόπουλος, Δάσκαλος, Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Πιερίας

Το Δισπηλιό βρίσκεται σε απόσταση περίπου 7 χλμ. από Καστοριά (στη νότια είσοδο της πόλης). Στο Δισπηλιό ανακαλύφθηκε τυχαία το 1932 ο πρώτος λιμναίος οικισμός του 5.000 π.Χ. περίπου, που δείχνει ότι η Καστοριά είχε κατοικηθεί από τους Νεολιθικούς χρόνους.

Στον χώρο των ανασκαφών, που άρχισαν το 1992, δημιουργήθηκε το πρώτο Ελληνικό Οικομουσείο και διαμορφώθηκε μία αναπαράσταση του προϊστορικού Λιμναίου Οικισμού, με καλύβες, πάνω σε ξύλινες πλατφόρμες μέσα στη λίμνη, οι οποίες διαθέτουν σκεύη οικιακής χρήσης και εργαλεία της εποχής. Βρίσκεται πάνω στη λίμνη της Καστοριάς περίπου 500μ. από το χωριό. ΠΗΓΗ: Wikimapia.org

Άλλο σχετικό κείμενο για τον Λιμναίο Οικισμό και στον Ιστότοπο http://www.thisavros.gr/2002/to/af10.asp

Για επίσκεψη στο Προσωρινό Μουσείο:

Πληροφορίες στο Τηλ. 24670 85765 (Ανασκαφική Ομάδα Λιμναίου Οικισμού). Είσοδος δωρεάν.

...............................................................................................................................................................

Για επίσκεψη και ξενάγηση στο Χώρο Αναπαράστασης του Λιμναίου Οικισμού:

Πληροφορίες στο Τηλ. 24670 21910 (Χειμερινό ωράριο 9.00 – 17.00).

Είσοδος: Για μαθητές δημοτικού δωρεάν.

Για μαθητές Γυμνασίου 1 € ανά άτομο.

Για ενήλικες 4 € ανά άτομο. Για group ενηλίκων 3 € ανά άτομο.

Δείτε σχετικό video (Πηγή: Υoutube)

Δισπηλιό (Λιμναίος Οικισμός)        Νόστιμο (Απολιθωμένο δάσος & Μουσείο Απολιθωμάτων)

ΤΟ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΟ ΝΟΣΤΙΜΟ ΤΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Ο οικισμός ΝΟΣΤΙΜΟ βρίσκεται στο Νότιο άκρο του Ν. Καστοριάς (μέχρι το 1974 ανήκε στην επαρχία Βοΐου Κοζάνης), ανήκει στον Δήμο Ορέστιδος, απέχει περίπου 15 χλμ. από το Άργος Ορεστικό που είναι η έδρα του Δήμου και 24 χλμ. από την Καστοριά. Έχει υψόμετρο 900 μ. και αριθμεί περίπου 120 μόνιμους κατοίκους (113 στην απογραφή του 2001), που ασχολούνται με την γεωργία, κτηνοτροφία και γουνοποιία.

Στο Νόστιμο βρίσκεται το Απολιθωμένο Δάσος ηλικίας 20 εκατομμυρίων χρόνων με τροπικά και υποτροπικά φυτά, απολιθωμένους κορμούς από φοίνικες, θαλάσσια απολιθώματα όπως αστερίες, κοχύλια, μύδια, δόντια καρχαρία και απολιθώματα ζωικής προέλευσης. Την ορθολογική ανάδειξη του απολιθωμένου Δάσους την έχει ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου Αθηνών, επικεφαλής της οποίας είναι οι Γεωλόγοι Καθηγητές κ.κ. Ευάγγελος & Δημήτριος ΒΕΛΙΤΖΕΛΟΣ.

Μην παραλείψετε να επισκεφτείτε τον εκθεσιακό χώρο που φιλοξενεί πολλά ευρήματα από το
 Απολιθωμένο Δάσος.

Λειτουργεί
από 10.00 έως 17.00 (Νοέμβριο έως Μάρτιο) από 10.00 έως 14.00 & 17.00 έως 20.00 ( Απρίλιο έως Οκτώβριο)