ΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ - ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ ΠΙΕΡΙΑΣ

Επιμέλεια: Γιάννης Οργανόπουλος, Δάσκαλος, Υπεύθυνος Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Πιερίας

Κείμενο και φωτογραφίες: Δημήτρης Χλεμές, Διευθυντής 2ου Δημοτικού Σχολείου Κολινδρού

Το Μουσείο ιδρύθηκε στις 3 Απριλίου 1992 με απόφαση του τότε Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Κολινδρού και δημοσιεύτηκε στο υπ΄αριθμό Φ.Ε.Κ.352/2-6-1992. Είναι Νομικό Πρόσωπο του Δήμου και διοικείται από 7/μελή επιτροπή οριζόμενη από το εκάστοτε Δημοτικό Συμβούλιο με Πρόεδρο τον Δήμαρχο.

Στεγάζεται σε ένα αναπαλαιωμένο παραδοσιακό αρχοντικό των αρχών του 19ου αιώνα ιδιοκτησίας Παναγιώτη Γαλατσόπουλου. Βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο του Κολινδρού πλησίον του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κολινδρού (κτίριο Αστικής Σχολής Κολινδρού) και του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου (Μητροπολιτικός Ναός κατά την περίοδο της επανάστασης του Ολύμπου -1878).

Το μουσείο σκοπό έχει τη συλλογή στοιχείων τα οποία έχουν σχέση με την ιστορία και τη λαογραφία του Κολινδρού και της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας.

Περιλαμβάνει ιστορική αναδρομή ανά τους αιώνες, έκθεση σπάνιων ειδών, αγροτικών-επαγγελματικών και οικιακών αντικειμένων, χειρόγραφα βιβλία, ενθυμήματα παιδείας, εργαστήριο υφαντουργίας, έκθεση εργόχειρων, αναπαραστάσεις από την κοινωνική και οικογενειακή ζωή.

Ο αύλειος χώρος διαμορφώθηκε κατάλληλα για την δυνατότητα φιλοξενίας των επισκεπτών.

Το κτίριο έχει ισόγειο - ημιώροφο και έναν όροφο.

Στο ισόγειο παρουσιάζονται:

Ο Κολινδρός ανά τους αιώνες. Ιστορική αναδρομή στο παρελθόν από την νεολιθική εποχή μέχρι σήμερα.  Οι πρόσφατες ανασκαφές στον οικισμό Παλιαμπέλων Κολινδρού.  Έκθεση χειρόγραφων βιβλίων.  Επαγγελματική και αγροτική ζωή.

Στον ημιώροφο παρουσιάζονται:

Το εργαστήριο υφαντικής.  Η εκπαίδευση στον Κολινδρό.  Έκθεση φωτογραφιών από τους πεσόντες υπέρ πατρίδος.

Στον 1ο όροφο παρουσιάζονται:

Έκθεση σπάνιων αντικειμένων. Οικογενειακή ζωή Κοινωνική ζωή

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2353350220, 2353350200- 2353350211

Δείτε ενημέρωση και φωτογραφική παρουσίαση του Μουσείου,

από την επίσκεψη μαθητών/τριών του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης,

την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2012

(Φωτογραφίες: Βάια Κοκαρίδα, δασκάλα του 6ου Δημ. σχολείου)

Επιστροφή στη σελίδα "προτάσεις για εκπαιδευτικές επισκέψεις"