ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΥΛΗ ΠΙΕΡΙΑΣ

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΥΛΗΣ

Η Εκπαιδευτική Περιβαλλοντική Πύλη Πιερίας δημιουργήθηκε και συντηρείται (από τα μέσα του 2009), από τον τότε Υπεύθυνο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπ/σης Πιερίας και σημερινό Διευθυντή του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης, Γιάννη Οργανόπουλο (Δάσκαλο).

Θεωρούμε ότι αποτελεί, για τους συναδέλφους της Α/θμιας και της Β/θμιας Εκπ/σης, εργαλείο ενημέρωσης και υποστήριξης πάνω σε θέματα της Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία αλλά, για όσους το επιθυμούν, και δημοσιοποίησης της δουλειάς τους.

Περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τους συνδέσμους: «Διαθέσιμες εργασίες Π.Ε. ανά θεματικό άξονα», «Αειφόρος Ανάπτυξη – Π.Ε. –  Εκπαίδευση για το Περιβάλλον & την Αειφορία (Ε.Π.Α.)», «Αποφάσεις – Εγκύκλιοι για την Π.Ε.», «Υπεύθυνοι Π.Ε.», «ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ & ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ (ΚΔΒΜΠΑ, πρώην ΚΠΕ)», «Δίκτυα Π.Ε.», «Εκπαιδευτικό υλικό ανά θεματικό άξονα», «VIDEOS», «Βιβλιογραφία & βιβλία στο διαδίκτυο», «Εκπ/κή Μεθοδολογία»,  «Σχέδια Εργασίας», «Γλωσσάρι», «Χρήσιμοι Ιστότοποι», «ΜΚυΟ», «Φορείς Διαχ. Προστατευόμενων Περιοχών», «Προτάσεις για εκπ/κές επισκέψεις», «Παγκόσμιες Ημέρες», «Άρθρα απόψεις», «Νομοθεσία για το Περιβάλλον», «ΜΜΕ & Περιβάλλον», «Φωτογραφικά θέματα».

Ο συγκεκριμένος Ιστότοπος/Πύλη έχει παρουσιαστεί σε αρκετά σεμινάρια Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, που υλοποιήθηκαν σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) της χώρας (όπως ΚΠΕ Βελβεντού, ΚΠΕ Νάουσας, ΚΠΕ Ελασσόνας & Κισσάβου -Μαυροβουνίου, ΚΠΕ Στυλίδας, ΚΠΕ Ανατ. Ολύμπου) και σε σεμινάρια-ημερίδες Σχολικών Συμβούλων.

ΜΙΚΡΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗ ΤΗΣ ΠΥΛΗΣ

Ο Γιάννης Οργανόπουλος γεννήθηκε το 1961, στο Βόλο. Από το 1992, ζει μόνιμα, με την οικογένειά του στην Κατερίνη.

Κατά τις Μεταπτυχιακές Σπουδές του ειδικεύτηκε στις Θεματικές Ενότητες: «Ανοικτή και εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση», «Εκπαίδευση Ενηλίκων», «Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων», «Εισαγωγή στο Φυσικό και Ανθρωπογενές Περιβάλλον».

Ήταν για πολλά χρόνια (Νοέμβριος 1999 - Αύγουστος 2011), Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας.

Από τον Αύγουστο του 2011, είναι Διευθυντής του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης.

Επιστροφή στην αρχή της σελίδας                                     Αρχική σελίδα