Home Αρχική σελίδα Links  Ο στίβος Links  Γενικοί όροι Links  Κανονισμοί  δρόμων Links  Κανονισμοί αλμάτων Links  Κανονισμοί  ρίψεων
Links  Ιστορία Ολυμπιακών Αγώνων

O στίβος

ΒΑΔΗΝ

Η ιστορία του αθλήματος ξεκινάει στην μεσοΟΛΥΜΠΙΑΔΑ της  Αθήνας το1906 όπου στα 3000μ. νικητής ηταν ο Έλληνας  Σαριδάκης του Πανιωνίου με  χρόνο 15΄.15΄΄. Το άθλημα εμφανίστηκε επίσημα σε ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Στο Ελσίνκι το 1952 έγινε το αγώνισμα των 20.000μ.  με νικητή τον Σοβιετικό  Κουλουμπνίσκι όπου και δημιούργησε  την μεγάλη σοβιετική σχολή.
Αν ανατρέξουμε πιο πίσω στο χρόνο για τις πρώτες αναφορές σχετικά με το άθλημα θα καταλάβουμε ότι το βάδην καλλιεργούνταν απο τα τέλη του 18  αιώνα. Σήμερα εχει φτάσει σε απίστευτη εξέλιξη αφού οι αθλητές διανύουν το χιλιόμετρο σε μέσο ορο 4'  στα 20000μ.

Πρόγραμμα "Καλλιπάτειρας": "Κριτές-Αθλητές"
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΡΑΚΑΡΟΥΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ