Για τρίτη χρονιά διοργανώνεται το KinderDocs, τo φεστιβάλ ντοκιμαντέρ με βραβευμένες ταινίες φτιαγμένες για παιδιά και νέους. Κάθε ταινία αποτελεί μία έμπνευση για δημιουργικό διάλογο και δράσεις με στόχο τη δημιουργία των νέων, σκεπτόμενων θεατών του αύριο, σήμερα. Το φεστιβάλ που διοργανώνεται  από τον Οκτώβριο 2018 έως τον Μάιο 2019, πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη (Αθήνα) και το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (Θεσσαλονίκη), με την υποστήριξη των σημαντικότερων φεστιβάλ ντοκιμαντέρ στην Ευρώπη, IDFA (Ολλανδία) και DOXS! (Γερμανία).
Τα ντοκιμαντέρ του KinderDocs αποτελούν εργαλείο και πηγή έμπνευσης για τον σύγχρονο εκπαιδευτικό που αναζητά πηγές για το μάθημά του.
Μπορούν να αξιοποιηθούν στο πλαίσιο:
  • του αναλυτικού προγράμματος της πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  • καινοτόμων προγραμμάτων (περιβαλλοντικών, αγωγής υγείας, πολιτιστικών)
  • της θεματικής εβδομάδας (Γυμνάσιο)
  • δημιουργικών και ερευνητικών εργασιών (Λύκειο)
  • μαθητικών εξορμήσεων.
Κάθε ταινία διαθέτει προτεινόμενη ηλικιακή σήμανση (ηλικία από +).
Στις ειδικά σχεδιασμένες προβολές για σχολεία, το πρόγραμμα πλαισιώνεται από συζήτηση ή /και δράσεις με αφορμή τις ταινίες, με ομιλητές. Επίσης υπάρχει διαθέσιμο το  KinderDocs Toolkit, που περιέχει ειδικό εκπαιδευτικό υλικό για την προετοιμασία των μαθητών πριν και μετά την προβολή.

Ξεχώρισα τα εξής ντοκιμαντέρ:
  • Τεχνητή νοημοσύνη – το μέλλον είναι ήδη εδώ   (12+)
  • The girl of 672K   (12+)
  • My dearest f#cking phone (12+)

Διαβάστε το πρόγραμμα αναλυτικά κάνοντας κλικ εδώ.
Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα κάνοντας κλικ εδώ.