Διδασκαλία σε Σεμινάρια - Εργαστήρια - Επιμορφώσεις

• Σεμινάριο με τίτλο Του κόσμου....τα τραγούδια: ένα ταξίδι στον κόσμο μέσα από τις μουσικές των διαφόρων λαών, μαζί με τη Μαρία Δημητρακοπούλου. Στον Ετήσιο κύκλο σεμιναρίων Μουσικοπαιδαγωγικής Επιμόρφωσης του Κρουστόφωνου στις 11-12/3/2017.
  • Σεμινάριο με τίτλο Εισαγωγή στις διδακτικές προσεγγίσεις των Orff και Dalcroze - Βασικές αρχές ενορχήστρωσης στη μουσικοκινητική αγωγή - εφαρμογή σε τραγούδια διαφόρων μουσικών πολιτισμών, στον κύκλο μουσικοπαιδαγωγικής κατάρτισης που συνδιοργάνωσαν το Κρουστόφωνο και η Ομάδα Προσχολικής και Πρωτοβάθμιας Μουσικής Εκπαίδευσης της Ε.Ε.Μ.Ε. στις 14-15/1/2006.
  • Σεμινάρια με τίτλο: α)Οι διδακτικές προσεγγίσεις των Orff, Kodaly και Dalcroze - από τη θεωρία στην πράξη στις 1-11-2003 και β)Διαπολιτισμική μουσική εκπαίδευση στις 14-12-2003 (διοργάνωση Εργαστήρι Κρουστών Κρουστόφωνο).
  • Σεμινάριο με τίτλο Μέθοδοι διδασκαλίας της μουσικής (Ι και ΙΙ) στα πλαίσια μουσικοπαιδαγωγικών σεμιναρίων που διοργάνωσε το Εργαστήρι Κρουστών Κρουστόφωνο, 2-12-2001 και 14-1-2002.
  • Σεμινάριο με τίτλο Εισαγωγή στην ενορχήστρωση/ενοργάνωση στη μουσικοκινητική αγωγή - Εφαρμογές σε τραγούδια διαφόρων μουσικών πολιτισμών, 1/2-4-2000 και 13/14-5-2000, για νηπιαγωγούς και παιδαγωγούς στον παιδικό σταθμό Γλυκερίας Τζιουμάκη.
  • Σεμινάριο με τίτλο Σύγχρονες τάσεις Διδασκαλίας της Μουσικής στο Δημοτικό Ωδείο Ν. Ιωνίας Βόλου από 23 ως 24/1/1999.
  • Σεμινάριο με τίτλο Μέθοδοι Διδασκαλίας της Μουσικής - Νέες Τάσεις της Μουσικής Παιδαγωγικής, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., από 9 ως 10/3/1996.
  • Σεμινάριο της μεθόδου Orff, μαζί με την Αγγέλικα Σλάβικ, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Α.Π.Θ., από 7 ως 9/4/1995.

• Εργαστήριο με τίτλο Bringing Greek Traditional songs to the classroom, στο 26ο Παγκόσμιο Συνέδριο της ISME, (11-16/7/2004) στην Τενερίφη της Ισπανίας.
  • Εργαστήριο στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Αριζόνα, USA, με τίτλο Greek Traditional Songs - Orchestrating in the Orff way, στο πλαίσιο του προγράμματος επιμόρφωσης καθηγητών μουσικής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών στον κύκλο σεμιναρίων Orff Schulwerk Teacher Training Courses (26/6/2000).

• Επιμορφωτής σε παιδαγωγική συνάντηση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τίτλο "Βιωματικές δραστηριότητες στο μάθημα της Μουσικής στο Δημοτικό Σχολείο", που διοργάνωσε ο Σχολικός Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δημήτριος Σιδηρόπουλος στην Θεσσαλονίκη (7-4-2014).
  • Επιμορφωτής μαζί με τη Μαρία Δημητρακοπούλου σε παιδαγωγική συνάντηση εκπαιδευτικών μουσικής  δευτεροβάθμιας για τα νέα διδακτικά πακέτα της Β' και Γ' Γυμνασίου, που διοργάνωσε η Σχολική Σύμβουλος Μουσικής Ελένη Ξυνοπούλου στην Κοζάνη (27-11-2013).
  • Επιμορφωτής μαζί με τη Μαρία Δημητρακοπούλου σε παιδαγωγική συνάντηση εκπαιδευτικών μουσικής  δευτεροβάθμιας για τα νέα διδακτικά πακέτα της Β' και Γ' Γυμνασίου, που διοργάνωσε η Σχολική Σύμβουλος Μουσικής Ελένη Ξυνοπούλου στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (5-10-2010).
  • Επιμορφωτής μαζί με τη Μαρία Δημητρακοπούλου σε σειρά παιδαγωγικών επιμορφωτικών συναντήσεων για τα νέα διδακτικά πακέτα της Β' και Γ' Γυμνασίου, που διοργανώθηκαν από την Ομάδα για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση της Ε.Ε.Μ.Ε.  Θεσσαλονίκη (Σεπτέμβριος 2010).
  • Επιμορφωτής στα  "Ταχύρυθμα επιμορφωτικά προγράμματα των εκπαιδευτικών υποχρεωτικής εκπαίδευσης στα νέα διδακτικά πακέτα", Εκπαιδευτικών Μουσικής ΠΕ16 Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (2007).
  • Επιμορφωτής στο 1ο ΠΕΚ Θεσ/νίκης για καθηγητές μουσικής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (2006).
  • Διδασκαλία στα Προγράμματα Εξειδίκευσης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας: α)με τίτλο Η Διδασκαλία της Μουσικής στο Δημοτικό Σχολείο: Βασικές Μεθοδολογικές Αρχές και Πρακτικές Εφαρμογές και β)με τίτλο Μεθοδολογία και Πράξη Πρότυπης Μουσικής Διδασκαλίας στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (2003-2004).
  • Επιμορφωτής στο 1ο ΠΕΚ Θεσ/νίκης για καθηγητές μουσικής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (2003).

Δρ. Πολύβιος Ανδρούτσος
Επίτιμος Πρόεδρος Ε.Ε.Μ.Ε.
Πρόεδρος ΟΕ, Παγκόσμιο Συνέδριο ISME 2012

ΑΡΧΙΚΗ                     ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ                   ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ                     EMAIL