Η γνωριμία της ζωής, του έργου και των εκφραστικών τρόπων των καλλιτεχνών του 20ου αιώνα  “ Όταν ο Βαν Γκογκ, Ματίς, ο Πικάσο, ο Σαγκάλ και ο Καντίνσκι επισκέφτηκαν το σχολείο...” Συμμετέχουμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με δημιουργικές εικαστικές δραστηριότητες με ερέθισμα τα έργα τέχνης  και με παραγωγή αυθόρμητου προφορικού και γραπτού λόγου.  Η ερευνητική - ανακαλυπτική μέθοδος περιλαμβάνει τέσσερα βασικά στάδια εφαρμογής. Ενεργοποίηση των μαθητών μέσα από επιλεγμένα κείμενα, βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, λευκώματα  τέχνης και φυλλάδια με βασικούς στόχους να προσεγγίσουν το περιβάλλον και την εποχή του καλλιτέχνη, να γνωρίσουν ανεκδοτολογικά γεγονότα από τη ζωή του και μια  πρώτη γνωριμία με τους τρόπους έκφρασης και δημιουργίας. Εποπτική προσέγγιση με προβολή έργων στο διαδραστικό πίνακα Έκφραση  με δημιουργικές - εικαστικές δραστηριότητες, ομαδικές - συνθετικέςεργασίες. Παρουσίαση - προεκτάσεις διαθεματικότητα.