Βραδιά Μουσικής, Θεάτρου και Αφήγησης του λογοτεχνικού έργου Ένα Παιδί Μετράει τα Άστρα με τη συμμετοχή και των μαθητών του 2ου Π.Π.Σ. Ιωαννίνων

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

Τετάρτη 29 Μαΐου 2013 στις  7.00 μ.μ.,   αίθουσα Δημήτρης Χατζής

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Προσφωνήσεις

1ο ΜΕΡΟΣ Επιμέλεια 1ου μέρους εκδήλωσης-διδασκαλία  χορωδίας, προσαρμογή τραγουδιών για χορωδία και ενορχήστρωση:  Ειρήνη Νικολάου, Μουσικολόγος-Μέλος Ε.Ε.Π. του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης.

-          Χορωδία από τους φοιτητές του Εργαστηρίου Μουσικής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής εκπαίδευσης     του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και των μαθητών της Α΄ και Β? δημοτικού του2ου Πρότυπου Δημοτικού Σχολείου  Ιωαννίνων.

Τραγούδια που ερμηνεύονται:

1. ?Τηλληρκιώτισσα?                                       Παραδοσιακό  Κύπρου

2.Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο

Στίχοι: Μιχάλης Μπουρμπούλης,               Μουσική: Γιώργος Χατζηνάσιος

3. Τσιν γιο-τσιν γιο                                       Κινέζικο παιδικό παραδοσιακό τραγούδι

4. Όταν κάνουνε πόλεμο                (ποίημα από το ανθολόγιο της   α΄ και β΄ δημοτικού)

Στίχοι: Γιώργος Μαρίνος                               Μουσική: Χαραλαμπή Μαρία

5 Το ταγκό της Νεφέλης (TangoofEvora)

Στίχοι: Χάρις Αλεξίου                                     Μουσική : LoreenaMckennit

6. Ντο-ρε-μι (από το musicalTheSoundofMusic: Η μελωδία της ευτυχίας)

7.Άσπρα καράβια

Στίχοι: Σωτήρης Σκίπης                                  Μουσική: Γιάννης Σπανός

8.Τερατάκια τσέπης

Στίχοι: Ισαάκ Σούσης,                                  Μουσική: MagniZappa

-Εκπαιδευτικοί του 2ου Πρότυπου Δημοτικού  Σχολείου που συμμετέχουν:

Γεώργιος Τσουμάνης, Τσιρώνη Δήμητρα, Ρούλα Πατλιά, Σπυριδούλα Ευθυμίου.

Τη χορωδία διευθύνουν  οι φοιτήτριες: Γεωργέλλη Διονυσία, Μακρή Στέλλα, Καραμούτσιου Σοφία,  Παπαγεωργίου Ελευθερία,  Παρλάκογλου Αθηνά, Τσάγκα Ελένη.

Στο πιάνο: Χατζάκη Ευγενία-Ευαγγελία.

Σόλο φωνή, κιθάρα: Παρλάκογλου Αθηνά.

Φλογέρα: Καραμούτσιου Σοφία.

Παίζουν μεταλλόφωνα και τραγουδούν οι φοιτήτριες: Γιούση Σοφία, Καλαμπόκη Σπυριδούλα, Καραμούτσιου Σοφία, Μακρή Στέλλα, Νεφρού Ιωάννα,  Τζίβα Νίκη, Χάσα Αρτεμίσα.

Παίζουν κρουστά και τραγουδούν οι φοιτήτριες: Γεωργέλλη Διονυσία,  Μιμίκου Αναστασία, Παπαγεωργίου Ελευθερία, Καραμούτσιου Σοφία.

Τραγουδούν οι φοιτήτριες: Ευαγγέλου Υβόννη,  Βαρδακώστα Κέλλυ, Μπίντα Δέσποινα, Μιμίκου Αναστασία, Ντερμάρη Νικολέτα, Ξυφτερά Ειρήνη, Νίκου Ευτυχία, Πανουργιά Αλεξάνδρα, Χλιάπη Βασιλική.

Τραγουδούν οι μαθητές της α΄ δημοτικού:

Τραγουδούν οι μαθητές της β΄ δημοτικού:

2ο ΜΕΡΟΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ

του λογοτεχνικού έργου

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ

ΤΟΥ

ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΛΟΥΝΤΕΜΗ

Επιμέλεια 2ου μέρους εκδήλωσης :  Σμαράγδα Παπαδοπούλου

Παρουσιάζουν οι φοιτητές του Π.Τ.Δ.Ε. (διασκευή σε θεατρική απόδοση-ερμηνεία- μουσική επιμέλεια):

Γιαπουτζή  Σουζάννα (αφηγήτρια), Αλμασίδου Νένα (Αφηγήτρια), Θανάσης Γιαννακόπουλος (Μέλιος ), Υβόννη Ευαγγέλου (Δακρυτζίκος), Ιωάννα Χατζηλιάδου (Σκαμβουράς-Φιλόλογος), Κωνσταντίνα Τσαγκάρη (Χαμωλιάς-μαθητής), Μαρία Σεβαστιάδου (Γυμνασιάρχης) , Καρανίκου Νίκη (Καρλάφτης-Μαθηματικός), Κατερίνα Ντόκου ( Αρετή), Αναστασία Κόμπη (Μπαρμπα-Ανέστης),  Αναστασία Κόμπη  (Κούρκουλος), Λυδία Παρασκευάκη  (μαθητής), Κωνσταντίνα Δεβελέγκα (φίλη Αγράμπελης-μαθήτρια), Νεφέλη Γκλέζου (Αγράμπελη ), Αποστόλου Βασιλική (Βοηθός), Κυπριανίδου Ευτυχία (ιερέας-καθηγητής), Όλγα Νάνου (βίντεο-επεξεργασία εικόνας). Toν μικρό μας Μέλιο υποδύεται ο ....

Μουσική επιμέλεια παράστασης : Υβόννη Ευαγγέλου

Η διασκευή του λογοτεχνικού έργου  Ένα Παιδί Μετράει τα Άστρα  στηρίχτηκε σε μία πρωτοβουλία φοιτήτριας  του μαθήματος  «Τεχνικές Αφηγηματικού Λόγου στην Εκπαιδευτική Πράξη» καταγόμενης  από την πατρίδα του Λουντέμη βασισμένη σε μια ιδέα πνευματικής στήριξης για τη συντήρηση του σπιτιού του Μενέλαου Λουντέμη στον Εξαπλάτανο  Αριδαίας , το οποίο κινδυνεύει να χαθεί.

Επιτροπή Λόγου και Τέχνης του Π.Τ.Δ.Ε:  Σμαράγδα Παπαδοπούλου, (συντονίστρια) , Ειρήνη Νικολάου, Ελένη Γκοντού, Γρηγόρης Καραφύλλης, Μάρθα Καρπόζηλου,  Αίγλη Σιούτη.

Εργαστήριο Γλώσσας, Γλωσσικής Διδασκαλίας και Πολιτισμού (Διευθυντής: Καψάλης Γιώργος)

Ευχαριστούμε τον Γιώργο Νάκο για την εμψύχωση και την Έφη Κωλέτσουγια τηΓραφιστική επιμέλεια της αφίσας  στην  εκδήλωση αυτή του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης.