Η ευέλικτη ζώνη πάει στον παράδεισο

Στη ζώνη δημιουργικών δραστηριοτήτων- ευέλικτη ζώνη είχαμε τη μοναδική ευκαιρία να ασχοληθούμε με θέματα ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, διαφυλικών σχέσεων-σεξουαλικής αγωγής, αντιρατσιστικής αγωγής και εκπαίδευσης για την ετερότητα και την κοινωνική συνοχή, διαχείρισης συγκρούσεων, προστασίας στο διαδίκτυο και άλλα θέματα που απασχολούν τα παιδιά. Δυστυχώς φαίνεται ότι θεωρήθηκε περιττή και από την επόμενη χρονιά δεν θα υπάρχει στο πρόγραμμα Ε και ΣΤ. Δεν αξιοποιήθηκε από όλους μας και δεν πείσαμε ότι είναι αναγκαία. Εξακολουθούμε όμως πολλοί από μας να τη θεωρούμε ανάσα, δημιουργία και απολύτως απαραίτητη για την κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών μας. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε μέσα στο πρόγραμμα ανάλογες ευκαιρίες- ευλογίες.

(δράσεις που γίνονται από τους δασκάλους με συνέπεια και συνέχεια σε ένα από τα μεγαλύτερα τμήματα με 27 μαθητές. Που δεν βραβεύονται ούτε παρουσιάζονται σε εκδηλώσεις, που είναι το μυστικό κλειδί δασκάλων - "το δέκα το καλό")