Safe Search ? Η εκπαιδευτική μηχανή αναζήτησης

Η Safe Search είναι μια μηχανή αναζήτησης και έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για χρήση σε σχολεία.
Επικεντρώνεται περισσότερο σε μικρότερης ηλικίας μαθητές, αλλά αποτελεί και ένα χρήσιμο εργαλείο για εκπαιδευτικούς και δασκάλους της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Παρέχει μια εναλλακτική δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς για να βελτιώσουν και να υποστηρίξουν τη μάθηση των μαθητών τους.
Μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε μαζί με τους μαθητές σας για να αναζητήσετε ενδιαφέροντες μαθησιακούς πόρους στο Διαδίκτυο, χωρίς να ανησυχείτε για τυχόν προβολή ακατάλληλου περιεχομένου. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τη δυνατότητα για αναζήτηση παιχνιδιών που μπορείτε να συμπεριλάβετε στην τάξη, το οποίο είναι πολύ σημαντικό δεδομένου του μεγάλου ενδιαφέροντος και της σημαντική αλληλεπίδρασης που έχουν οι μαθητές όταν ενσωματώνονται παιχνίδια στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Έχει μια μοναδική καρτέλα (Tab) που ονομάζεται Links και περιέχει συνδέσμους προς σημαντικές πηγές και μαθησιακούς πόρους.

Πηγή: http://pappanna.wordpress.com/