Αντί χαιρετισμού

Το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα; Πώς μπορούμε να κάνουμε την επανάσταση στην εκπαίδευση; Πώς μπορούμε να εμπνεύσουμε, να οδηγήσουμε τα παιδιά και να επικοινωνήσουμε καλύτερα μαζί τους;
Loading Player...
Watching: Φέρτε την επανάσταση στην εκπαίδευση

Δράσεις για τη διαφορετικότητα - κοινωνική συνοχή

Λέμε ναι στη διαφορετικότητα, όχι στον ρατσισμό και την ενδοσχολική βία αλλά συνήθης κάνουμε αποσπασματικές δράσεις που δεν μπορούν να διαμορφώσουν το πλαίσιο εκείνο που θα δίνει ασφάλεια στους μαθητές και θα εγγυάται ατομική και κοινωνική υγεία. Η πείρα δείχνει ότι απαιτείται συστηματική διδασκαλία των ανθρώπινων δικαιωμάτων, της διαφορετικότητας, της δημοκρατίας κ.λπ σε επίπεδο σχολείου σ όλους τους μαθητές, ώστε να διαμορφωθεί κουλτούρα αποδοχής και σεβασμού. Η μέρα στις 6 Ιουνίου 2016 στο 21ο Ιωαννίνων, αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση για θέματα ετερότητας και κοινωνικής συνοχής, ήταν μια όμορφη μέρα και τα είχε όλα: θέατρο καταπιεσμένου, δραματοποίηση κειμένων, κατανόηση της ζωής των προσφύγων, ανθρώπινα δικαιώματα σε κίνδυνο, δικαιώματα παιδιών, αλληλεγγύη, διαφορετικότητα... Προσπαθήσαμε να δώσουμε μήνυμα προς τα έξω με δράσεις και έξω από το σχολείο. Έχουμε δρόμο ακόμη αλλά είμαστε σε καλό δρόμο!!!