Αντί χαιρετισμού

Το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα; Πώς μπορούμε να κάνουμε την επανάσταση στην εκπαίδευση; Πώς μπορούμε να εμπνεύσουμε, να οδηγήσουμε τα παιδιά και να επικοινωνήσουμε καλύτερα μαζί τους;
Loading Player...
Watching: Η απαγορευμένη εκπαίδευση

Σεμινάρια για την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού

Όλοι συμφωνούμε ότι καμιά αλλαγή στην εκπαίδευση δεν μπορεί να γίνει αν δεν είναι κατάλληλα καταρτησμένοι οι δάσκαλοι και ότι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για τη βελτίωση του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου (μαζί βέβαια και με την οικονομική αναβάθμιση). Αλλά να γίνεται από επίσημο επιμορφωτικό φορέα, να πατάει στις ανάγκες των εκπαιδευτικών και να είναι διαρκής είτε είναι σύγχρονη είτε ασύγχρονη. Εμείς απ τη μεριά μας κάνουμε ό, τι μπορούμε και καμιά φορά και αυτά που δεν μπορούμε, με δίωρες, δειγματικές διδασκαλίες, ημερίδες αλλά ο χρόνος ποτέ δε φτάνει. Εστιάζουμε στις ενδοσχολικές επιμορφώσεις ανά σχολείο ή ομάδα σχολείων γιατί εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να μιλήσουμε επί πραγματικού και να μοιραστούμε όλος ο σύλλογος διδασκόντων απόψεις και πρακτικές και να σχεδιάσουμε τις δράσεις μας. Φροντίζουμε να έχουν βιωματικό και εργαστηριακό χαρακτήρα για να είμαστε όσο γίνεται ουσιαστικοί. Για μένα οι ενδοσχολικές επιμορφώσεις, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμά τους, αποδείχθηκαν πολύτιμες: απέκτησα μοναδική εμπειρία, γνώρισα εξαιρετικούς συναδέλφους και έκανα φίλους. Οι φωτογραφίες από ενδοσχολική επιμόρφωση 5-3-2015 (και έχουμε κάνει πολλές) με θέμα αγωγής υγείας και διαχείριση συμπεριφοράς με αγαπημένους συναδέλφους του 21ου, τους οποίους ευχαριστώ κι από δω για την άψογη συνεργασία.