Category: Ματιές στο σχολείο του παππού και της γιαγιάς μου: Ανθολόγια & αναγνωστικά Published: Wednesday, 01 November 2017 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

Πρωτογενείς & Δευτερογενείς πηγές άντλησης δεδομένων

Μέτα από συζήτηση στην ολομέλεια καταλήξαμε σε πρωτογενείς κυρίως (αλλά και δευτερογενείς επικουρικά) πηγές άντλησης δεδομένων για τα ερευνητικά ερωτήματα που διατυπώσαμε. Η έρευνα, όπως περιγράφεται στα ερευνητικά ερωτήματα, στοχεύει στην ενασχόληση με την πρωτοβάθμια κυρίως εκπαίδευση στην Ελλάδα, την χρονολογική περίοδο μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του 1980. Οι πηγές που απαριθμούνται στη συνέχεια θα χρησιμοποιηθούν κατά περίπτωση για να συλλέξουμε δεδομένα, τα οποία θα μας βοηθήσουν να στοιχειοθετήσουμε απαντήσεις στα ερευνητικά μας ερωτήματα.

Θα αντλήσουμε δεδομένα από

• Γονείς
  • Παππούδες και γιαγιάδες
  • Συνταξιούχους εκπαιδευτικούς
  • Σχολικό Μουσείο
  • Ανθολόγια & αναγνωστικά
  • Σχολική / Δημοτική / Λαογραφική βιβλιοθήκη
  • Παλιό ελληνικό κινηματογράφο
  • Αρχείο σχολείου (Μητρώο, βιβλίο πράξεων συλλόγου διδασκόντων κ.λπ.)
  • Ποίηση / πεζογραφία
  • Οικογενειακά κειμήλια (φωτογραφίες, ποδιές, σχολικές τσάντες κ.λπ.)