Category: Κινηματογραφώ Published: Thursday, 16 November 2017 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

8ος διεθνής μαθητικός διαγωνισμός ταινιών μικρού μήκους

Το τμήμα Α4 του 1ου ΓΕΛ Χαϊδαρίου συμμετέχει στον 8ο διεθνή μαθητικό διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους. Η απόφαση πάρθηκε από την ολομέλεια όταν έγινε γνωστή η ύπαρξη του μαθητικού διαγωνισμού. Η εμπλοκή σε διαδικασία παραγωγής ταινίας δεν είχε προδιαγραφεί στο σχέδιο υποβολής ερευνητικής εργασίας.

Σχόλιο εκπαιδευτικού: Η απόπειρα συμμετοχής στο διαγωνισμό δεν στέφθηκε με επιτυχία λόγω στενότητας χρόνου, τεχνικών δυσκολιών υλοποίησης, δυσκολίας στη διαχείριση της ολομέλειας (ως cast ηθοποιών αλλά και ομάδας σκηνοθετών / σεναριογράφων κ.λπ.). Ωστόσο, η εμπειρία ήταν πραγματικά μοναδική - ιδιαίτερα στη φάση συγγραφής σεναρίου αλλά και στη φάση γυρισμάτων. Φυσικά, η ταινία (πρόκειται για 4 ταινίες, εκ των οποίων υπήρξαν γυρίσματα για τις 2) μονοπώλησε τον χρόνο καθηγητή και μαθητών με αποτέλεσμα να μην εξεταστούν επαρκώς τα ερευνητικά ερωτήματα, όπως αυτά διατυπώθηκαν στην αντίστοιχη φάση.

Ακολουθούν τα διαχειριστικά έντυπα του διαγωνισμού.

8ος διεθνής μαθητικός διαγωνισμός ταινιών μικρού μήκους - έντυπο σχολείων by GeorgePapaloukas on Scribd

8ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους by GeorgePapaloukas on Scribd

Δήλωση συγκατάθεσης - 8ος διεθνής μαθητικός διαγωνισμός ταινιών μικρού μήκους by GeorgePapaloukas on Scribd

8ος διεθνής μαθητικός διαγωνισμός ταινιών μικρού μήκους - Οδηγίες by GeorgePapaloukas on Scribd