Παίζοντας με τα πρωτόνια και ρομποτική από το Δ. Σχ. Βυτίνας σε εκπαιδευτικούς της Γορτυνίας

Μια ακόμη εκδήλωση ενημέρωσης εκπαιδευτικών για το πρόγραμμα Playing with Protons πραγματοποιήθηκε από κοινού στις 19/6/2018 στο Δημοτικό Σχολείο Βυτίνας, ύστερα από την πρόσκληση του Δ/ντή κ. Καρούντζου Γιάννη, επίσης πρεσβευτή του προγράμματος, τον οποίο θερμά ευχαριστώ για την όμορφη φιλοξενία, καθώς ήταν η δεύτερη φορά που μας υποδέχτηκε στο πραγματικά υπέροχο σχολείο της ορεινής Αρκαδίας.

Σε μια εύστοχα οργανωμένη επιμορφωτική δράση, έγινε προσπάθεια να περάσουμε στους εκπαιδευτικούς την εμπειρία και τα συναισθήματα που κι εμείς ζήσαμε στο CERN, μέσα από χαρακτηριστικές βιωματικές δραστηριότητες της Κοσμολογίας, της Τεχονολογίας του L.H.C. αλλά και των υπέροχων ιδεών από το Perimeter Institute for Theoretical Physics του Καναδά!

Περισσότερες λεπτομέρειες στον παρακάτω σύνδεσμο από την ιστοσελίδα του σχολείου.