Ένα κύτταρο στην τάξη!

Το ταξίδι στον μικρόκοσμο συνεχίζεται με δραστηριότητες πάνω στη θεμελιώδη, την βασικότερη μονάδα της Ζωής: Το κύτταρο.

Με πολύ απλά υλικά, οι μαθητές αναπαριστούν τα βασικά μέρη ενός ζωικού και ενός φυτικού κυττάρου.

Η ιδέα προέρχεται από την παρακολούθηση ενός πολύ όμορφου και δημιουργικού διαδικτυακού workshop που οργάνωσε το Ευγενίδειο Ίδρυμα, με εμψυχώτρια την κα. Στέλλα Κρητικού.

Υλικά:

• Χάρτινα μικρά πιατάκια μιας χρήσης για το σώμα, το περιβάλλον του κυττάρου.
  • Πλαστελίνη σε διάφορα χρώματα για την αναπαράσταση των διαφόρων βασικών μερών του κυττάρου.
  • Συρματάκια πίπας για την αναπαράσταση του ενδοπλασματικού δικτύου, των "οδών" του κυττάρου.
  • Πλαστική μεμβράνη κουζίνας για τον συμβολισμό της κυτταρικής μεμβράνης.
  • Χαρτί οντουλέ για τον συμβολισμό του κυτταρικού τοιχώματος του φυτικού κυττάρου.
  • Χρώματα, τέμπερες, μαρκαδόρους, ξυλομπογιές ή λαδοπαστέλ για τον χρωματισμό του κυτταροπλάσματος.
  • Συρραπτικό ή κόλλα για τη στερέωση των μεμβρανών.

Online δραστηριότητες/παιχνίδια