Πώς χτίζουμε μια άποψη

1.   Στα παρακάτω θέματα σάς ζητείται η άποψή σας. Προκειμένου να τη στηρίξετε με πειστικά επιχειρήματα και τεκμήρια,  θα πρέπει να πάρετε υπόψη και τα (πιθανά) επιχειρήματα της αντίθετης άποψης. Κρατήστε σημειώσεις (πρόχειρες) από τα κύρια σημεία της επιχειρηματολογίας  και των δυο απόψεων.

Α.  Με αφορμή το κείμενο που διαβάσατε, ξεκινά μια έντονη συζήτηση στην τάξη σας σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργούνται στις χώρες  του δυτικού πολιτισμού λόγω της μεγάλης εισροής των μεταναστών. Στη συζήτηση αυτή, ακούγονται δυο βασικές και αντίθετες απόψεις: η μια υποστηρίζει ότι το αυξανόμενο ποσοστό των μεταναστών στις χώρες αυτές δημιουργεί πολλά κοινωνικά προβλήματα και κίνδυνο να αλλοιωθεί η εθνική ταυτότητα, και η άλλη ότι η ξενοφοβία δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα κι ότι η τήρηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων είναι πρωταρχική.

Υποθέστε ότι παίρνετε το λόγο κι εκφράστε τεκμηριωμένα τη δική σας γνώμη σ’ένα μονόλογο 200-250 λέξεων, παίρνοντας υπόψη τα επιχειρήματα της αντίθετης άποψης.

2η άποψη

ΒΒ.  Στο 21ο Δημ. Σχολείο της πόλης όπου ζείτε, δημιουργήθηκε φέτος οξύ πρόβλημα λόγω της

φοίτησης μεγάλου ποσοστού παιδιών αλλοεθνών (Ρωσοπόντιων, Αλβανών, Τσιγγάνων κ.λ.π.) στις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Κάποιοι γονείς των «ελληνοπαίδων» διαμαρτυρήθηκαν έντονα, απειλώντας ότι θα αποσύρουν τα παιδιά τους απ’το σχολείο, γιατί πιστεύουν ότι υποβαθμίζεται το επίπεδο της παρεχόμενης εκπαίδευσης λόγω της παρουσίας των «ξένων» παιδιών.

Υποθέστε ότι συμμετέχετε ως γονιός στη συνέλευση του Συλλόγου που συγκλήθηκε για να συζητήσει το θέμα, κι εκφράστε την γνώμη σας τεκμηριωμένα σ’ένα μονόλογο 200-250 λέξεων, παίρνοντας υπόψη τα επιχειρήματα της αντίθετης άποψης.

2η άποψη

22.  Για τη θανατική ποινή έχουν εκφραστεί αντιδιαμετρικές απόψεις. Κρατήστε σημειώσεις από τα βασικότερα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι δυο πλευρές.

2η άποψη

3. Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω θέματα και εκφράστε ξεκάθαρα την άποψή σας, παίρνοντας υπόψη και την αντίθετη επιχειρηματολογία και ανασκευάζοντάς την.

Ημερομηνία τελευταίας επεξεργασίας: Πέμπτη, 03. Μαΐου 2007