Κεφ 2/8 : Εντολή ΑΝ - Ανάπτυξη αλγορίθμων

1. Παρακάτω δίνονται οι οδηγίες για ένα «παιχνίδι»:
α. σκέψου έναν αριθμό
β. Τριπλασίασέ τον
γ. Πρόσθεσε τον αριθμό που σκέφτηκες και μία μονάδα
δ. Πρόσθεσε 11
ε. Διαίρεσε με το 4
στ. Αφαίρεσε το 3.
{Το αποτέλεσμα είναι ο αριθμός που σκέφτηκες.}
Να γράψετε αλγόριθμο που διαβάζει έναν αριθμό, εκτελεί τις οδηγίες του παιχνιδιού και εμφανίζει το μήνυμα «ΣΩΣΤΟ» αν το αποτέλεσμα είναι ίδιο με τον αρχικό αριθμό, διαφορετικά εμφανίζει το μήνυμα «ΛΑΘΟΣ».

2. Μία σχολή οδηγών χρεώνει κάθε ώρα μαθήματος προς 24 Ευρώ μέχρι τις 20 ώρες, ενώ κάθε επιπλέον χρεώνεται προς 21 Ευρώ. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος διαβάζει πόσες ώρες έκανε κάποιος και να υπολογίζει και να εμφανίζει το κόστος των μαθημάτων.

Αλγόριθμος Σχολή_οδηγών
   Εμφάνισε "Δώσε ώρες μαθημάτων:"
   Διάβασε Ώρες
   Αν Ώρες <= 20 τότε

Κόστος ? 24 * Ώρες

Κόστος  ? 24 * 20 + (Ώρες-20)* 21
  Εμφάνισε "Το κόστος μαθημάτων είναι: ", Κόστος
Τέλος Σχολή_οδηγών

3. Για να προσθέσουμε δύο ημερομηνίες στη μορφή Η, Μ, Ε ακολουθούμε την παρακάτω διαδικασία : προσθέτουμε τις ημέρες, τους μήνες και τα έτη των δύο ημερομηνιών και αν το άθροισμα των ημερών είναι μεγαλύτερο του 30 αφαιρούμε 30 ημέρες και προσθέτουμε ένα μήνα. Αν το άθροισμα των μηνών είναι μεγαλύτερο του 12 αφαιρούμε 12 μήνες και προσθέτουμε ένα έτος. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος διαβάζει δύο ημερομηνίες στη μορφή Η,Μ,Ε και υπολογίζει και εμφανίζει το άθροισμά τους επίσης στη μορφή Η,Μ,Ε.

4. Μία εταιρεία αμείβει τους υπαλλήλους της ως εξής : αν κάποιος εργαστεί μέχρι 150 ώρες σε ένα μήνα τότε η ωριαία αποζημίωση είναι 15 ?, ενώ για κάθε επιπλέον ώρα η αποζημίωση είναι 20 ? αν έχει μέχρι και 2 παιδιά παίρνει επίδομα 20 ? για κάθε ένα, ενώ για κάθε επιπλέον παιδί παίρνει επίδομα 25 ?. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος διαβάζει τις ώρες που εργάστηκε σε ένα μήνα κάποιος υπάλληλος και τον αριθμό παιδιών του και υπολογίζει και εμφανίζει τη συνολική μηνιαία αμοιβή του.

Αλγόριθμος Υπολογισμός_Αμοιβής
   Εμφάνισε "Δώσε ώρες εργασίας και αρθ. παιδιών:"
   Διάβασε Ω, Π
   !Υπολογισμός αμοιβής από ώρες εργασίας
   Αν Ω <= 150 τότε

Αμοιβή_Ω ? 15 * Ω
   Αλλιώς

Αμοιβή_Ω ? 15 * 150 + 20 * (Ω ? 150)

!Υπολογισμός αμοιβής από παιδιά
   Αν Π <= 2 τότε

Αμοιβή_Π ? 20 * Π
  Αλλιώς

Αμοιβή_Π ? 20 * 2 + 25 * (Π ? 2)

!Υπολογισμός συνολικής αμοιβής
   Συν_Αμοιβή ? Αμοιβή_Ω + Αμοιβή_Π
   Εμφάνισε "Η συνολική αμοιβή είναι: ", Συν_Αμοιβή
Τέλος Υπολογισμός_Αμοιβής

5. Μία εταιρεία αμείβει τους υπαλλήλους της ως εξής : αν κάποιος εργαστεί μέχρι 135 ώρες σε ένα μήνα τότε η ωριαία αποζημίωση είναι 15 ?, ενώ για κάθε επιπλέον ώρα η αποζημίωση είναι 20 ?, η κράτηση για το ΙΚΑ είναι 10% της αμοιβής, η παρακράτηση φόρου υπολογίζεται στο ποσό που προκύπτει αν από την αμοιβή αφαιρεθεί η κράτηση για το ΙΚΑ, σύμφωνα με τον πίνακα :

Ποσό (αμοιβή ? ΙΚΑ) Ποσοστό φόρου
Ως 1400 ? 0 %
Υπόλοιπο ποσό 15 %

Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος :
α) διαβάζει τις ώρες εργασίας ενός υπαλλήλου για ένα μήνα,
β) υπολογίζει τη συνολική αμοιβή του, την κράτηση για το ΙΚΑ και την παρακράτηση φόρου και
γ) εμφανίζει την καθαρή αμοιβή του υπαλλήλου.

6. Μια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας προσφέρει δύο προγράμματα :
? Μηνιαίο πάγιο 12 ? και χρέωση 0,015 ? για κάθε δευτερόλεπτο
? Μηνιαίο πάγιο 15 ? και χρέωση 0,012 ? για κάθε δευτερόλεπτο της 1ης ώρας (3,600 δευτερόλεπτα) και χρέωση 0,018 ? για κάθε επόμενο δευτερόλεπτο.
Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος :
α) διαβάζει τον αριθμό δευτερολέπτων Χ που μίλησε ένας συνδρομητής στη διάρκεια ενός μήνα,
β) υπολογίζει και εμφανίζει το ποσό πληρωμής σύμφωνα και με τα 2 προγράμματα,
γ) εμφανίζει μήνυμα για το πιο οικονομικό πρόγραμμα.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 24 επισκέπτες και κανένα μέλος