Κεφ 2/8 : Εμφωλευμένοι βρόχοι - Ανάπτυξη αλγορίθμων

1.   Δίνεται η συνάρτηση f(x,y) = χ2 + 3χψ - ψ3. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος να υπολογίζει και να εμφανίζει τη μεγαλύτερη τιμή της συνάρτησης όταν οι μεταβλητές χ και ψ παίρνουν ακέραιες τιμές μεταξύ 0 και 20.

2.  Για την μέτρηση του μονοξειδίου του άνθρακα (CO) στην ατμόσφαιρα  υπάρχουν 10 σταθμοί σε διαφορετικά σημεία μιας μεγάλης πόλης. Κάθε σταθμός στέλνει μία μέτρηση την ώρα. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος: α)  διαβάζει τις μετρήσεις που έστειλαν όλοι οι σταθμοί στη διάρκεια μιας ημέρας, β) υπολογίζει και εμφανίζει τη μέση τιμή του μονοξειδίου του άνθρακα, σε κάθε σταθμό μέτρησης  και γ) υπολογίζει και εμφανίζει σε πόσους σταθμούς η μέση τιμή του μονοξειδίου του άνθρακα ξεπέρασε το κανονικό όριο που είναι 400μgr/m3 και σε πόσους σταθμούς ήταν πολύ χαμηλή (? 80 μgr/m3).

3.  Ένας εκατομμυριούχος έχει μία μεγάλης αξίας συλλογή στο χρηματοκιβώτιό του, το οποίο έχει τριψήφιο κωδικό. Κάθε αριθμός του κωδικού μπορεί να είναι από 0 ως 9. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος εμφανίζει όλους τους πιθανούς κωδικούς καθώς και το πλήθος τους, αν είναι γνωστό ότι x<y<z (x,y,z είναι οι 3 αριθμοί του κωδικού) και ότι ο x είναι άρτιος ενώ ο z περιττός.

Αλγόριθμος Χρηματοκιβώτιο
   Πλήθος ? 0
   Για x από 0 μέχρι 9
      Για y από x+1 μέχρι 9
         Για z  από y+1 μέχρι 9
              Αν (x MOD 2 = 0) KAI (z MOD 2 = 1) τότε

Εμφάνισε x,y,z
                  Πλήθος ? Πλήθος+1
            Τέλος_αν
         Τέλος_επανάληψης

Εμφάνισε ?Πλήθος συνδυασμών:?, Πλήθος
Τέλος Χρηματοκιβώτιο

4.   Τα χρώματα στον ηλεκτρονικό υπολογιστή είναι συνδυασμός τριών βασικών χρωμάτων : κόκκινου, πράσινου και μπλε. Κάθε βασικό χρώμα έχει μία τιμή από 0 ως 255. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς χρωμάτων, εμφανίζοντας τους 3 αριθμούς που χαρακτηρίζουν κάθε χρώμα. Εξαιρούνται οι συνδυασμοί με ίδιες τιμές πχ 2-12-2, 1-1-170, 5-5-5, 255-80-80 κλπ. Στο τέλος ο αλγόριθμος να εμφανίζει και πόσοι συνδυασμοί εμφανίστηκαν.

5.  Ένα κατάστημα εκδίδει κάρτες για τους μόνιμους πελάτες στις οποίες αναγράφεται το ποσό που ψώνισε κάθε φορά. Όταν το συνολικό ποσό ενός πελάτη υπερβαίνει τα 300? δίνεται δώρο 50? και αν υπερβαίνει τα 400? δίνεται δώρο 100?. Να γράψετε αλγόριθμο ο οποίος για κάθε έναν από τους 80 πελάτες του καταστήματος :
α) διαβάζει τον αριθμό αγορών που πραγματοποίησε ο πελάτης και για κάθε αγορά διαβάζει το ποσό πληρωμής,
β) για κάθε πελάτη, εκτυπώνει «Δώρο 50?», «Δώρο 100?» ή «Δεν δικαιούται δώρο» σύμφωνα με τα προηγούμενα και
γ) υπολογίζει και εμφανίζει πόσοι από τους 200 πελάτες έλαβαν δώρο από το κατάστημα.

6.  Στους σχολικούς αγώνες που διοργάνωσε ένας δήμος, στο άλμα σε μήκος πήραν μέρος αρκετοί μαθητές. Να γράψετε αλγόριθμο που :
α) διαβάζει το ονοματεπώνυμο κάθε μαθητή και τις επιδόσεις του σε κάθε μια από τις 6 προσπάθειες που  πραγματοποίησε,
β) βρίσκει την καλύτερη επίδοση κάθε μαθητή και εμφανίζει το όνομα και την επίδοση,
γ) μετά την εισαγωγή και επεξεργασία των στοιχείων ενός μαθητή, ρωτά αν υπάρχει άλλος και σε αρνητική απάντηση σταματά.
δ) Στο τέλος εμφανίζει το πλήθος των μαθητών των οποίων η καλύτερη προσπάθεια ξεπέρασε τα 5,80 μέτρα.

7.  Ένας σταθμός μέτρησης σεισμικής δραστηριότητας είναι εγκατεστημένος σ? ένα ηφαίστειο. Ο σταθμός στέλνει την μέτρηση σε κάθε σεισμό. Στο τέλος κάθε ημέρας στέλνει την ένδειξη -1 και στο τέλος κάθε εβδομάδας την ένδειξη -7. Για παράδειγμα οι μετρήσεις μπορεί να είναι :
             1,4     1,8     -1     3,2      1,5      2,9     -1     -7
Να γραφεί αλγόριθμος ο οποίος :
α) διαβάζει τις μετρήσεις που στέλνει ο σταθμός μέχρι να διαβαστεί η ένδειξη -7.
β) εμφανίζει το μέσο όρο των μετρήσεων που έστειλε ο σταθμός σε κάθε μια ημέρα και
γ) βρίσκει και εμφανίζει το πλήθος των ημερών για τις οποίες ο σταθμός έστειλε μέτρηση.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος