Γλώσσα προγραμματισμού – παίζω με το Scratch

Το Scratch έχει ως στόχο τη διδασκαλία εννοιών προγραμματισμού σε παιδιά και εφήβους και να τους επιτρέψει να δημιουργήσουν παιχνίδια, βίντεο και μουσική. Μπορεί να μεταφορτωθεί δωρεάν και χρησιμοποιείται σε μια ευρεία ποικιλία δράσεων εντός και εκτός του σχολείου ανά τον κόσμο.

Click the flag and start playing! Use up-, down-, right- and left arrows in order to change colors of «Gobo».

…πως «ομιλεί» ο κόκορας και οι φίλοι του τα ζώα, ανά χώρα…!

ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

Με χρώματα πολλά
ζωηρά λαμπερά
Ζωγραφίζω μια καρδιά που χτυπάει δυνατά
που χτυπάει δυνατά και μιλά και γελά
και τον κόσμο αγαπά.

Με της καρδιάς τα χρώματα
τον κόσμο ζωγραφίζω
κόκκινο, πράσινο και θαλασσί
δίχως να βάλω γκρίζο.

Με χρώματα πολλά
ζωηρά, λαμπερά,
θα σου φτιάξω μια καρδιά που χτυπάει δυνατά,
που τον κόσμο θ? αγαπά, θα πονά, θα βοηθά
και ποτέ δε θα λυγά.

Με της καρδιάς τα χρώματα
τον κόσμο ζωγραφίζω
κόκκινο, πράσινο και θαλασσί
δίχως να βάλω γκρίζο.

Μουσική-Στίχοι: Αλέξανδρος (Άλκης) Σταυράκης

images (10) images (9) images (8) images (7) images (6) images (4) images (3) images (2) images (1)

Πηγή: http://www.elniplex.com/%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

Πρόσκληση Υποβολής αιτήσεων Erasmus+ 2016

erasmusplus

Η καταληκτική ημερομηνία για τη Βασική Δράση 1/ ΚΑ1 για τους τομείς της Εκπαίδευσης και της Κατάρτισης είναι η 2 Φεβρουαρίου 2016 ενώ για τη Βασική Δράση 2/ ΚΑ2- Στρατηγικές Συμπράξεις στους Τομείς της Εκπαίδευσης και Κατάρτισης καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 31 Μαρτίου 2016.
Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ

eTwinning – Η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης

images (10)

Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.

Χώρες που συμμετέχουν στη δράση eTwinning

Το eTwinning εφαρμόζεται στα Κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης: Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελλάδα, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία,  Ισπανία, Ιταλία, Κύπρος, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχία, Φινλανδία.

Επιπλέον, μπορούν επίσης να λάβουν μέρος η Κροατία, η Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, η Ισλανδία, η Νορβηγία και η Τουρκία.

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ

hqdefault