Προγραμματισμός

Ζούμε στον αιώνα της Πληροφορικής και η εκπαίδευση δε θα πρέπει να περιορίζεται στο να διδάσκει την απλή χρήση εργαλείων και εφαρμογών πληροφορικής περιορισμένου και ειδικού σκοπού, αλλά θα πρέπει να εφοδιάζει τον αυριανό πολίτη με εκείνες τις δεξιότητες που θα τον καταστήσουν ανταγωνιστικό και ικανό να καινοτομεί.

Με γνώμονα όλα τα παραπάνω, έχει ξεκινήσει μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού), κινημάτων προγραμματισμού και εκπαίδευσης καθώς και σημαντικών εταιρειών τεχνολογίας και πληροφορικής, να εξοικειώσουν εκατομμύρια παιδιά με τον προγραμματισμό για παράδειγμα μέσα από τη διοργάνωση εργαστηριών επίδειξης, την ανάπτυξη εργαλείων εκμάθησης, κτλ.

Στην Ελλάδα, η πρωτοβουλία υποστηρίζεται και από τους Σχολικούς Συμβούλους Πληροφορικής υπο την αιγίδα του ΥΠΠΕΤ (σχετ. 156272/Δ2/05-10-2015), στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα».

Την εβδομάδα αυτή:

• Οι καθηγητές Πληροφορικής συζητούν με τους μαθητές για τον προγραμματισμό και την αξία του στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης.
  • Οι μαθητές εκπονούν μαθησιακές δραστηριότητες κατά τη διάρκεια μιας διδακτικής ώρας μαθήματος Πληροφορικής για κάθε τμήμα. Οι δραστηριότητες μπορούν να περιλαμβάνουν ανάπτυξη κώδικα, επίδειξη, προβολή βίντεο κ.ά.
  • Οι γονείς/κηδεμόνες και οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν σε ανοικτές εκδηλώσεις με ομιλίες – επίδειξη εργαλείων / δραστηριοτήτων μαθητών

Ο προγραμματισμός βοηθά τη γνωστική λειτουργία του ανθρώπου, μέσω της ανάπτυξης αλγοριθμικής – αναλυτικής και κριτικής σκέψης.

Προγραμματίζουμε γιατί πολύ απλά … αυτό μας μαθαίνει πως να σκεφτόμαστε.

Παρακάτω παραθέτονται σχετικά βιβλία και οδηγίες χρήσεως από ενδεικτικά προγραμματιστικά περιβάλλοντα.

Για να συμμετέχετε στην ώρα του κώδικα, επιλέξτε την κατηγορία “Προγραμματισμός (Η ώρα του Κώδικα)” από την επιλογή ΜΑΘΗΜΑΤΑ.