Καλώς ήρθατε στο Γυμνασιο Αρεόπολης

Βρίσκεται στην ιστορική πρωτευούσα της Μάνης.

Δεσπόζει επιβλητικά στην είσοδο της Αρεοπολης.Η ανέγερση του ιστορικού Γυμνασίου ξεκίνησε το 1927. Η ημερομηνία της 26ης Απριλίου 1926 δεν αποκλείεται να είναι ημέρα της αφετηρίας του σχολείου. Είναι ένα πετρόχτιστο παραδοσιακό κτίριο αφου οι πέτρες αφθονούσαν στο χώρο μιας και οπως λεν οι παραδοσεις («όταν ο θεός κοσκίνιζε το χώμα και έφτιαχνε το παράδεισο και τους εύφορους κάμπους για τους άλλους, σ΄αυτόν τον τόπο , πέταγε τις πέτρες»). Όλο το χτίσιμο ήταν ένα πανηγύρι, μια γιορτή. Το κτίριο αποπερατώθηκε (κάπου το 1930) και αμέσως μετά την είσοδο του επί του τοίχου στο δεξιό του διαδρόμου εντοίχισαν μαρμάρινη πλάκα με το όνομα του ιδρυτή και ευεργέτη. Πάνω από το κέντρο του διαδρόμου, στο ταβάνι του ισογείου απεικόνιζει τον έναστρο ουρανό και στο μικρό ταβάνι πάνω από την εξωτερική σκάλα της εισόδου ζωγράφισαν τέσσερις αγγέλους στις γωνίες και έναν αετό στη μέση. Οπως το θωρεις νομίζεις οτι άνοιγει διάπλατα τα μεγάλα παράθυρα του στον ήλιο, τον αέρα, τη γαλάζια θάλασσα και τον ουρανό. Στις ευρύχωρες αίθουσες του προσέφερε το φως της γνώσης, τη δύναμη της λογικής , τη καλλιέργεια του πνεύματος και με τα εφόδια του νου σηματοδοτούσε μια νέα εποχή προόδου και πολιτισμού παραμερίζοντας τα πολεμικά όπλα και τις προλήψεις. Σε ολους τους χωρους και το περίβολο του, οι φωνές και τα παιχνίδια των μαθητών μαζί με τα όνειρα και τις ελπίδες τους χάραζαν έναν άλλο σκοπό στη ζωή των ανθρώπων, εκείνον της αναζήτησης της ελπίδας, της χαράς , της ευτυχίας και της ευδαιμονίας αντιπαλεύοντας τον αυστηρό, κλειστό και απαρασάλευτο για αιώνες τρόπο ζωής των Μανιατών.