Το Σάββατο 2 Ιουλίου 2011 στο Εκκλησιαστήριο - Ωδείο της Αρχαίας Μεσσήνης πραγματοποιήθηκε συναυλία με τίτλο "Μέλος Ελληνικόν" με Αρχαιοελληνικούς και Πρωτοχριστιανικούς ύμνους από το ομώνυμο βυζαντινό σύνολο του Μουσικού σχολείου Καλαμάτας υπό τη διεύθυνση του Διονύση Κοτταρίδη και της Γεωργίας Ψαραδέλλη Ακολουθεί το βίντεο από τη συναυλία
Τη Δευτέρα 11 Απριλίου ο Βυζαντινός χορός του Μουσικού σχολείου Καλαμάτας έψαλλε στον Ιερό Ναό Ταξιαρχών της Καλαμάτας σε εκδήλωση που διοργανώθηκε προς τιμήν του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη
Ακολουθεί το βίντεο
Τη Τρίτη 29 Μαρτίου 2011 οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας παρουσίασαν το έργο "Η Κούκλα" στη Λυρική Σκηνή από τη συμμετοχή τους στο φεστιβάλ μαθητικής όπερας
Ακολουθεί το βίντεο
Τη Δευτέρα 21
Μαρτίου 2011 οι μαθητές του Μουσικού Γυμνασίου Καλαμάτας παρουσίασαν
την εργασία τους στα πλαίσια της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα ECOMOBILITY
2010 - 11 του ECOCITY (www.ecocity.gr) σε εκδήλωση που έγινε σε κεντρικό ξενοδοχείο
της Καλαμάτας. Ακολουθεί το βίντεο από την εκδήλωση