Ιαν 17

ΘΑΥΜΑΣΕ!

Ιαν 13

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Η χρησιμότητα του Διαδικτύου είναι δεδομένη για τον πολίτη της Κοινωνίας της Πληροφορίας και οι υπηρεσίες που προσφέρει το καθιστούν πολύτιμο εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας. Ωστόσο, η ορθή και ασφαλής αξιοποίησή του από τους μαθητές απαιτεί την ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων. Η φύση του Διαδικτύου δεν εγγυάται ασφάλεια για τον ανήλικο χρήστη, καθώς οι δημοσιευμένες πληροφορίες δεν χαρακτηρίζονται πάντα από καταλληλότητα και εγκυρότητα, ενώ οι ταυτότητες και οι σκοποί των συντακτών δεν είναι πάντα εμφανείς.

Στο Saferinternet καθώς και στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο υπάρχουν οδηγίες – συμβουλές ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου και απευθύνονται σε γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές. Εκείνο που προέχει είναι η γνώση και όχι η δαιμονοποίηση του διαδικτύου που μοιάζει ο εύκολος δρόμος κυρίως για τους γονείς. Το Διαδίκτυο μέρος της καθημερινής μας ζωής, εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας, αποτελεί μια απτή πραγματικότητα στην οποία ανήκουμε και συμμετέχουμε ενεργά.

cat

Ιαν 13

Βασικές αλγοριθμικές δομές

1. Δομή ακολουθίας : Όταν για την εκτέλεση ενός αλγορίθμου απαιτείται σειριακή εκτέλεση εντολών.
  2. Δομή επιλογής : Πολλές φορές για να λυθεί ένα πρόβλημα πρέπει να ελεγχθεί αν ισχύει κάποια συνθήκη
  3. Δομή επανάληψης : τη χρησιμοποιούμε κάθε φορά που θέλουμε να εκτελέσουμε μερικά βήματα παραπάνω από μια φορά. Η επαναληπτική διαδικασία ελέγχεται από μια συνθήκη δήλ όσο ισχύει η συνθήκη εκτελείται η επαναληπτική διαδικασία. Υπάρχουν δυο περιπτώσεις: το πλήθος των επαναλήψεων να είναι γνωστό εξ αρχής ή όχι

Ιαν 12

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήλθατε στο WordPress! Βλέπετε το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε να γράφετε!