Οργάνωση αθλητικών εκδηλώσεων

Ολυμπιακή ημέρα
Οργανώστε σχολικούς αγώνες, Πρωταθλήματα, μίνι λαμπαδηδρομίες. Τα ηχηρά σαλπίσματα και τα έντονα χρώματα εξάπτουν τη φαντασία. Τα παιδιά θα βιώσουν τον αθλητισμό στην πράξη. Η οργάνωση φαίνεται πολύπλοκη και δύσκολη, όχι όμως ακατόρθωτη. Η μαγική λέξη είναι "μαζί".
1. Οι μαθητές δε θα είναι μόνοι τους στην προσπάθεια αυτή. Συγκροτήστε μια επιτροπή, για να αναλάβει την οργανωτική ευθύνη. Σε αυτήν μπορούν να συμμετάσχουν και άλλοι εκπαιδευτικοί, για να σας υποστηρίξουν.
2. Δώστε έμφαση στη διασκέδαση.
3. Ενθαρρύνετε τα παιδιά να συμμετέχουν στη γιορτή με κάθε τρόπο, ως αθλητές, κριτές ή οργανωτές.
4. Αναθέστε σε καλλιτεχνική ομάδα μαθητών να σχεδιάσει πανό και αφίσες με σύνθημα: "Σημασία έχει η συμμετοχή".
5. Εξασφαλίστε διπλώματα για όλους. Κανείς δεν πρέπει να αδικηθεί. Θα πάρουν μέρος όλοι και αυτό μετράει πιο πολύ.
6. Φροντίστε η τελετή έναρξης και λήξης να είναι εντυπωσιακή, μία μικρογραφία των Ολυμπιακών Αγώνων, με παρελάσεις, σημαίες, με ανάκρουση του Ολυμπιακού Ύμνου, με γυμναστικές επιδείξεις κτλ.
7. Μην αμελήσετε το καλλιτεχνικό μέρος.
Σίγουρα στο σχολείο σας υπάρχουν ταλέντα. Ζητήστε τη βοήθεια τους, για να πλαισιώσουν τις αθλητικές εκδηλώσεις.

Πολιτιστικές εκδηλώσεις και διαγωνισμός Καλών Τεχνών
. Θέατρο
. Χορός
. Ζωγραφική
. Φωτογραφία
. Λογοτεχνία
. Γλυπτική
. Ποίηση
. Μουσική

Οργάνωση Σχολικών Πρωταθλημάτων
Αναμφισβήτητα, ο αθλητισμός δημιουργεί την αίσθηση της ομαδικότητας, της συνεργασίας και της αγωνιστικότητας. Ο αγώνας που διεξάγεται σε φίλαθλο πνεύμα είναι μια πανέμορφη γιορτή, όπου δεν υπάρχουν ηττημένοι.
Είναι αδύνατον να εκτιμήσει κάποιος πόσο θετικά μπορεί να επηρεάσει το παιδί η δυνατότητα της συμμετοχής του στον αθλητισμό όταν μάλιστα φτάσει η στιγμή να βραβευτεί γι' αυτή του τη συμμετοχή, είναι πλέον παραδεκτό ότι ζει στον πιο όμορφο κόσμο.
Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα παιδιών που ενώ είχαν διαφορετικό προσανατολισμό, όταν τους δόθηκε η ευκαιρία της συμμετοχής, άλλαξαν πλεύση και έβαλαν υψηλούς στόχους στον αθλητισμό.
Για την οργάνωση των σχολικών πρωταθλημάτων καλό είναι να αποτανθείτε στο Δήμο ή στην Κοινότητα σας και να προτείνετε να διοργανωθούν αγώνες μεταξύ των Δημοτικών σχολείων. Ακόμη μπορείτε να ζητήσετε τη βοήθεια των Συλλόγων αλλά και τη συνεργασία των Γραφείων Φυσικής Αγωγής και τη Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης.
Εσείς θα κρίνετε ποια από τα παρακάτω αθλήματα είναι τα καταλληλότερα για τη διοργάνωση αγώνων.
. Παιδική καλαθόσφαιρα (μίνι μπάσκετ)
. Παιδική πετοσφαίριση (μίνι βόλεϊ)
. Αθλήματα στίβου
Κάθε σχολείο για να συμβάλει στη δημιουργία ενθουσιαστικού κλίματος μπορεί να επιλέξει ένα μήνυμα όπως:
"Ο αθλητισμός μας ενώνει"
"Στον αθλητισμό είμαστε όλοι νικητές"
Τα αναμνηστικά διπλώματα και βραβεία συμμετοχής και διάκρισης (σε όλους ) θα ενθουσιάσουν τους μικρούς μαθητές.