Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Πανευρωπαϊκή ημέρα σχολικού αθλητισμού με πλήθος δραστηριοτήτων εντός και εκτός των αιθουσών. Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βίντεο με αναφορές στον αθλητισμό, τον ρατσισμό, την ευγενή άμιλλα και τη σωστή διατροφή. Να συζητήσουν με τους εκπαιδευτικούς για τον αθλητισμό στην αρχαία Ελλάδα, αλλά και τον σύγχρονο αθλητισμό και να δημιουργήσουν εικαστικά έργα.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε και η σχολή Παγκρατίου του κ. Τοπαλίδη, ο οποίος ανέπτυξε τα ιδεώδη του πανάρχαιου αυτού αθλήματος και οι μαθητές του έκαναν μια μικρή επίδειξη.

Τέλος, στην αυλή του σχολείου, πραγματοποιήθηκαν παιχνίδια, αθλητικού περιεχομένου, την επιμέλεια των οποίων είχαν οι γυμναστές μας κα. Καούρη Ελευθερία και κος. Δάμπλιας Θεοχάρης.

Διαφάνεια1

Διαφάνεια2