Πλανητάριο Θεσσαλίας

Πλανητάριο  Θεσσαλίας

Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τμημάτων του σχολείου παρακολούθησαν βίντεο, εκπαιδευτικού περιεχομένου, από το κινητό πλανητάριο Θεσσαλίας. Συγκεκριμένα οι μαθητές παρακολούθησαν:

"Ο Μαγεμένος Ύφαλος" – Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις.
Μια χιουμοριστική περιπέτεια για παιδιά και για όσους αισθάνονται παιδιά, διασκεδαστική και συναρπαστική, με πολλές πληροφορίες και στοιχεία για τον υποθαλάσσιο κόσμο. Μία συναρπαστική και εκπαιδευτική ταινία, η οποία οξύνει την ευαισθητοποίησή μας για την προστασία του περιβάλλοντος.

magemenosYfalos 2

«Από τη Γη στο σύμπαν» - Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις.
Η προβολή αφορά ένα ταξίδι στο Σύμπαν. Γίνεται αναφορά στην Αστρονομία της αρχαιότητας και φτάνει ως τις μέρες μας. Ο θεατής με απλό τρόπο αντιλαμβάνεται το αστρονομικό σύμπαν και το ταξίδι που κάνει είναι με πραγματικές εικόνες από τα διασημότερα τηλεσκόπια του κόσμου.

fettu-earth cc

Ήταν μια υπέροχη εμπειρία που ενθουσίασε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.