Κεντρική σελίδα Επάνω Επόμενο

Πάνω από 500 χιλιάδες μαθητές κάνουν χρήση αναβολικών!

ΤΑ ΝΕΑ , 27-11-2003

ΣTIΣ HΠA: ANATPIXIAΣTIKA ΣTΟIXEIA AΠΟKAΛYΠTEI EPEYNA TΟY ΠANEΠIΣTHMIΟY TΟY MITΣIΓKAN

Ανατριχιαστικά είναι τα στοιχεία για τη χρήση αναβολικών ουσιών από μαθητές των Ηνωμένων Πολιτειών, η οποία τείνει να γίνει μάστιγα.

Έρευνα του Πανεπιστημίου του Μίτσιγκαν αναφέρει πως το 4% των τελειόφοιτων των Λυκείων των ΗΠΑ κάνουν χρήση στεροειδών, άλλες έρευνες έδειξαν πως το ποσοστό μπορεί να εκτιναχθεί μέχρι το 11% στους μαθητές μικρότερων τάξεων!

Οι Αμερικανοί γιατροί υπολογίζουν πως 500.000 με ένα εκατομμύριο μαθητές, ίσως και περισσότεροι, κάνουν χρήση στεροειδών. H πλειονότητα των μαθητών δεν γνωρίζει τους κινδύνους που ελλοχεύουν σ' αυτά τα σκευάσματα, ενώ δεν είναι λίγοι οι γονείς που τα προτρέπουν να τα χρησιμοποιούν!

Οι γιατροί προειδοποιούν πως η χρήση των στεροειδών προκαλεί ατροφία των όρχεων, υψηλή πίεση, προβλήματα στο ήπαρ και καρκίνο του προστάτη. Τα περισσότερα απ' αυτά τα προβλήματα θα κάνουν την εμφάνισή τους ύστερα από 20 ή 30 χρόνια.

Λέει ο δρ Ντόναλντ Μαλόουν, ψυχίατρος σε Κλινική του Κλίβελαντ: «Οι κορυφαίοι αθλητές γνωρίζουν τις επιπτώσεις που έχει η χρήση των αναβολικών και έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν για τη σωστή λήψη τους. Τα παιδιά δεν έχουν τη γνώση και τα αγοράζουν από τυχαία άτομα μέσα στα σχολεία. Ποιος ξέρει τι σκευάσματα είναι αυτά που παίρνουν;».

Τα παιδιά στο Λύκειο λαμβάνουν στεροειδή για να έχουν καλές επιδόσεις στον αθλητισμό, να βελτιώσουν την αυτοπεποίθησή τους και να γίνουν πιο ελκυστικά στο αντίθετο φύλο, σύμφωνα με τους ίδιους τους μαθητές και τους γιατρούς.

Πρόσφατα αυτοκτόνησε ένα 17χρονο παιδί, ο Τέιλορ Χούτον, που θεωρείτο μεγάλο ταλέντο στο μπέιζμπολ, γιατί διέκοψε τη χρήση απαγορευμένων ουσιών και έπεσε σε κατάθλιψη, όπως συμβαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων. H αίσθηση της ευφορίας και της επιθετικότητας που συνοδεύει τη χρήση στεροειδών αντικαθίσταται από λήθαργο, απώλεια αυτοπεποίθησης, μελαγχολία και συναισθήματα απαισιοδοξίας.