Www.arithmoi.gr Λειτουργία του ιστοτόπου στη νέα δομή φιλοξενείας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου: http://shasapis.sites.sch.gr Παρατηρήσεις για το ερώτημα Δ1 Μαθηματικών Κατεύθυνσης Πανελλαδικές 2015

Παρατηρήσεις για το ερώτημα Δ1 Μαθηματικών Κατεύθυνσης Πανελλαδικές 2015

Η ανακοίνωση αφορά στη λανθασμένη άποψη περί της χρήση του τριωνύμου για την επίλυση του ερωτήματος Δ1 στα Μαθηματικά κατεύθυνσης των Πανελλαδικών 2015.

Συγκεκριμένα, υπήρξαν ορισμένοι συνάδελφοι, οι οποίοι προώθησαν την ΣΑΦΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ άποψη ότι η e2f(x) -2xef(x)+x2 e^{2f(x)}  -2 x e^{f(x)} + x^2 δεν μπορεί να παραγοντοποιηθεί θέτοντας y=ex y=e^x και λύνοντας στη συνέχεια το τριώνυμο ως προς y y .

Στη συνέχεια παρουσιάζεται η ανακοίνωση των διευθυνόντων μελών του www.mathematica.gr.

Ανακοίνωση σχετικά με λύση του ερωτήματος Δ1

Τα Διευθύνοντα μέλη του mathematica.gr προχώρησαν στη σύνταξη της παρακάτω ανακοίνωσης σχετικά με τη λύση του ερωτήματος Δ1 των Μαθηματικών Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης 2015 με χρήση του τύπου των ριζών τριωνύμου για την οποία έγινε αρκετή συζήτηση για το κατά πόσο είναι επιτρεπτό εξεταζόμενος μαθητής στις πανελλήνιες εξετάσεις να χρησιμοποιήσει στο θέμα Δ1 τον τύπο των ριζών του τριωνύμου όταν έχουμε αντί του αγνώστου και των αριθμητικών συντελεστών, συναρτήσεις του x.

Η παρούσα ανακοίνωση θα κοινοποιηθεί στους αποδέκτες που περιλαμβάνονται σε αυτή.

{pdf=images/stories/d1.pdf|700|700}

Παρακαλούμε να την προωθήσετε και να την αναρτήσετε όπου κρίνετε απαραίτητο (συναδέλφους, εκπαιδευτικές ιστοσελίδες, blog, κτλ)