Ενδοσχολική Επιμόρφωση για τα παρακάτω θέματα:

1.   Αξιοποίηση των δωρεάν υπολογιστικών εργαλείων της Google στη διδακτική πράξη

a.   Αξιοποίηση του Google Drive στην εκπαιδευτική διαδικασία και στη διοίκηση του σχολείου

b.   Αξιοποίηση της εφαρμογής Google Play Books στη διδασκαλία και σε εκπαιδευτικά προγράμματα φιλαναγνωσίας

2.   Παρουσίαση της κοινότητας εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες στην Ευρώπη: Scientix. Αξιοποίηση του αποθετηρίου σχεδίων εργασίας στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στο Δημοτικό Σχολείο.

3.         Αξιοποίηση της πλατφόρμας του προγράμματος «Ώρα Κώδικα» για την απόκτηση επαφής με τις βασικές αρχές προγραμματισμού. Καλλιέργεια της λογικομαθηματικής σκέψης των μαθητών μέσα από δραστηριότητες προγραμματισμού και επίλυσης προβλήματος.

scientix in school GR
« of 2 »

Για τις ανάγκες της παρουσίασης αξιοποιήθηκε η παρακάτω παρουσίαση: