Πραγματοποίηση εισήγησης – παρουσίασης στην Επιμορφωτική Ημερίδα που διοργάνωσε ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου.

Στα πλαίσια της Επιμορφωτικής Ημερίδας που διοργάνωσε το 1ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου και συγκεκριμένα ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κος Προβελέγγιος Πέτρος, ένα μέρος αφιερώθηκε για την παρουσίασης της εκπαιδευτικής κοινότητας Scientix και εκπαιδευτικών ιδεών για την εκπαίδευση STEM.

Πρόγραμμα Ημερίδας

Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στα τμήματα των Ε και ΣΤ τάξεων των Δημοτικών Σχολείων της Νάξου.

Επιπλέον, παρουσιάστηκαν στους εκπαιδευτικούς θέματα που αφορούν στον σεβασμό της πνευματικής ιδιοκτησίας, την εκπαίδευση STEM και την παιδαγωγική αξία της ενασχόλησης μαθητών και εκπαιδευτικών με τον προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών.