Αρχική σελίδα Γυμνάσιο Δευτέρα Γυμνασίου Αρχαία Ελληνικά Η μετάφραση των Αρχαίων στο Γυμνάσιο

Η μετάφραση των Αρχαίων στο Γυμνάσιο

Ο ρόλος της μετάφρασης στα Αρχαία Ελληνικά

Η μετάφραση είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για την κατανόηση του κειμένου αφού η ανάπτυξη της μεταφραστικής ικανότητας των μαθητών είναι ένας από τους διδακτικούς στόχους του μαθήματος. Παράλληλα με τη γλωσσική εξομάλυνση του κειμένου, ο εκπαιδευτικός ζητά από τους μαθητές να επιχειρήσουν να το μεταφράσουν, με τη δική του βοήθεια, αξιολογώντας έτσι και τη μεταφραστική τους ικανότητα. Η μετάφραση είναι ένα εργαλείο, που σε συνεργασία με άλλα βοηθά στην κατανόηση του κειμένου και σε καμία περίπτωση δεν το υποκαθιστά. Η διδασκαλία δεν θα πρέπει να καταλήγει σε μία και μοναδική παγιωμένη μετάφραση του διδασκόμενου κειμένου, την οποία θα απομνημονεύουν οι μαθητές και βάσει αυτής θα αξιολογούνται.

Εορτολόγιο

Ρολόι