Παγκόσμια Ημέρα Αγκαλιάς 2019

21 Ιανουαρίου 2019

Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης απο το πρωί διατυμπανίζουν και μας γνωστοποιούν την παγκόσμια ημέρα αγκαλιάς. Δεν μπορούσαμε παρά να πάρουμε αφόρμηση απο το γεγονός και να γράψουμε ένα ποίημα όλοι μαζί.
 Οι μαθητές ρωτήθηκαν πως νιώθουν όταν κάνουν μιαν αγκαλιά, ποιον αγκαλιάζουν και γιατί τον αγκαλιάζουν. Οι απαντήσεις τους καταγράφηκαν και στη συνέχεια έγινε η σύνθεση τους στην παρακάτω μορφή:

” Όταν κάνω αγκαλιά νιώθω απέραντη χαρά, ευτυχία, ζεστασιά. Μου αρέσει να αγκαλιάζω την οικογένεια μου.

Η αγκαλιά της μαμάς, του μπαμπά, της αδερφής και του αδερφούείναι πάντα τρυφερές και γλυκές.

Με αγκαλιάζει ο παππούς και η γιαγιά γιατί με αγαπούν πολύ.

Αγκαλιάζω το ζωάκι μου κι αυτό μου θυμίζει ότι πρέπει να το προσέχω. Να του δίνω φαγητό και νερό.

Το άλογο που έρχεται το καλοκαίρι στο χωριό, θα ήθελα να μπορούσα να αγκαλιάσω εγώ.

Η αγκαλιά με τη μαμά,επιθυμία για ζωγραφική μου γεννά.

Η αγκαλιά με τον μπαμπά, που λείπει πάντα και συχνά,επιθυμία για παιχνίδι μου γεννά.

Τα παιχνίδια μου, τα αγκαλιάζω κι αυτά γιατι περνάω μαζί τους ωραία και καλά.

Αγκαλιάζω και το νονό,γιατί πολύ τον αγαπώ.

Τις αγκαλιές με τη νονά ακολουθούν συνταγές και μαγειρέματα πολλά.

Του φίλου και της φίλης, μου αρέσει η αγκαλιά,γιατί έτσι απλά….νιώθω αγάπη στην καρδιά.

Για να διώξω το φόβο και το κακό,στην αγκαλιά της μανούλας τρέχω να σωθώ.

Αγκαλιές κάθε μέρα πολλές!!!
Αγκαλιάζω αυτούς που αγαπώ,είναι ένας τρόπος να τους το πω”

Το ρομποτάκι μας, βοηθάει το 2019 να βρει…τα σχήματα του!!!

Ως επέκταση της προηγούμενης δραστηριότητας μας (http://users.sch.gr/smanopou/2019/01/14/to-2019-me-schimata/) προγραμματίζαμε  το ρομποτάκι μας συνεχώς, ώσπου να μαζέψει τα σχήματα του 2019.

Οι αριθμοί τοποθετήθηκαν δίπλα στα σχήματα, οπως δείχνει η φωτοτυπία μας.

Οι μαθητές ξεκίνησαν να προγραμματίζουν το ρομποτάκι μας συνεχώς μέχρι να συγκεντρωθούν όλα τα σχήματα.

Ξεκίνησαν με τα τρίγωνα του 2…
μέχρι να μαζευτούν όλα τα σχήματα.

Ο Κόλμπι, το ρομποτάκι μας, μας αποχαιρέτησε χαρούμενο, μέχρι την επόμενη δραστηριότητα!!!

To 2019…με σχήματα!!!

Ένα απλό φύλλο εργασίας για ζωγραφική γίνεται αφορμή για να δημιουργήσουν οι μαθητές μου μια ιστορία. Μια ιστορία, όπου κληθήκαν να αναρωτηθούν και να εξηγήσουν γιατί τα σχήματα είναι μέσα στους αριθμούς.

“Μια φορά κι ένα καιρό, ήταν ένα 2, που έλεγε τα κάλαντα, έπαιζε τα τριγωνάκια και μπήκαν τα τρίγωνα μέσα του”.
 Ήρθε δίπλα του και στάθηκε ένα 0 που είχε φάει πολλά μανταρίνια, πορτοκάλια, είχε φάει στρογγυλούς κεφτέδες, καραμέλες και χιονόμπαλες και….είχαν μπει οι κύκλοι μέσα του.
 Δίπλα στους δυο φίλους πλησίασε το 1, που έπαιζε στον ορθογώνιο πίνακα με τα γράμματα και τους αριθμούς, μετά πήρε ένα Α4 χαρτί για να ζωγραφίσει, βρήκε μια πόρτα που έμπαινε κι έβγαινε. Έτσι τα ορθογώνια μαζευτήκαν πάνω του.
 Τελευταίο στη παρέα ήρθε το 9. Το 9 έμενε σε ένα τετράγωνο σπίτι και κρεμούσε κουρτίνες στα τετράγωνα παράθυρα του. Το σπίτι είχε και τετράγωνα πλακάκια κι όλα αυτά συγκεντρώθηκαν μέσα του.
 Όλοι οι φίλοι στάθηκαν ο ένας δίπλα στον άλλο και σχηματίστηκε το 2019 των σχημάτων!!!

“Tα φαναράκια της Τήνου”

Ένα έθιμο που διαδραματίζεται κάθε χρόνο στις 30 Ιανουαρίου στο νησί της Τήνου.

Στις 30 Ιανουαρίου κάθε χρόνο οι Τηνίοι έχουν διπλή γιορτή. Γιορτάζουν τους Τρεις Ιεράρχες αλλά και την επέτειο της ευρέσεως της εικόνας της Παναγίας.

Λεγεται ότι το 1822 μια μοναχή είδε για τρεις συνεχόμενες Κυριακές το ίδιο όνειρο. Ένα όνειρο, στο οποίο μία γυναίκα της υποδύκνειε το σημείο που έπρεπε να σκάψουν και στο οποίο τελικά βρέθηκε η θαυματουργή εικόνα της Παναγίας.

Όταν έγινε αυτό μαθεύτηκε αμέσως στο νησί και όλοι οι κάτοικοι έτρεξαν να δουν και να προσκυνήσουν την εικόνα. Επειδή νύχτωνε πήραν μαζί τους από ένα λαδοφάναρο. Όλα τα σοκάκια του νησιού φωτίστηκαν από τα φαναράκια εκείνο το βράδυ.

Έκτοτε στο νησί γιορτάζουν αυτήν την επέτειο με τη λαμπαδηφορία που γίνεται και την ονομάζουν “Φαναράκια”.

Χιόνια έφερε ο νέος χρόνος στη γειτονιά του Περάματος

Οι άσχημες καιρικές συνθήκες, οι χαμηλές θερμοκρασίες, η χιονόπτωση,  η ολισθηρότητα του δρόμου και γενικότερα ο βαθμός επικινδυνότητας της μετακίνησης των μαθητών, οδήγησε τον Δήμο Περάματος στην απόφαση να μην λειτουργήσουν τα σχολεία την πρώτη ημέρα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων. Όλες οι σχολικές μονάδες της Α’βάθμιας και της Β’βάθμιας εκπαίδευσης του δήμου λειτούργησαν κανονικά τη Τετάρτη 9/1/2019.

Οδηγίες προς μαθητές και γονείς για την ασφαλή μετακίνηση τους μετά το χιονιά

• Ζεστό ντύσιμο και αδιάβροχα υποδήματα.
  • Όταν είναι απαραίτητο να μετακινηθείτε με αυτοκίνητο, χρησιμοποιήστε αντιολισθητικές αλυσίδες.
  • Αργά και σταθερά πατήματα για τους πεζούς.
  • Αποφύγετε να πατήσετε πάνω σε ήδη πατημένο σημείο χιονιού ή σε πάγο.

Με λίγο προσοχή, το χιόνι είναι απόλαυση για μικρούς και μεγάλους!!!