Στη διάρκεια του σχ. έτους 2005-2006...........

Στις 8 Σεπτεμβρίου 2005 παρακολούθησα τις εργασίες της ημερίδας που διοργάνωσε η σχ. Σύμβουλος Φ.Α. με θέμα "Διαχείρηση σχολικών κινδύνων", που έγινε στο Κολέγιο Αθηνών.

Στις 18, 19 και 20 Νοεμβρίου παρακολούθησα τις εργασίες του 22ου Συνεδρίου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που έγινε στη Λαμία

Στις 26 Νοεμβρίου 2005 παρακολούθησα τις εργασίες της ημερίδας με θέμα "Ηγεσία στην εκπαίδευση. Προς ένα εφευρετικό επαγγελματικό προφίλ" που  οργανώθηκε από τη διακρατική επιστημονική εταιρεία "ΣΥΝΘΕΣΗ" που έγινε στην αίθουσα "Αθηναΐς" στην Αθήνα.

Στις 17,18,19 και 20 Ιανουαρίου 2006 συμμετείχα στο επιμορφωτικό σεμινάριο για τη Περιβαλλοντική Εκπαίδευση που έγινε στο ΚΠΕ Κάτω Ποροΐων Σερρών, στη Λίμνη Κερκίνη και στο ποταμό Στρυμώνα.

Στις 29 Ιανουαρίου παρακολούθησα τον αρχιερατικό εσπερινό με την ευκαιρία του εορτασμού  των Τριών Ιεραρχών που έγινε στον Ι. Ν. Αγ. Τρύφωνα Παλλήνης με την παρουσία του Σεβ, Μητροπολίτου Μεσογαίας κ.κ. Νικολάου, του Νομάρχη Αν. Αττικής κ. Λεων. Κουρή, του Δ/ντή Δ.Ε. Αν. Αττικής κ. Απ. Παπακωνσταντίνου, του Προϊσταμένου του 1ου Γραφείου Δ.Ε. Ανατ. Αττικής κ. Λάμπρου Γαλάνη,  Δ/ντών Σχολ. Μονάδων και πολλών εκπαιδευτικών.

Στις 20 Φεβρουαρίου 2006 παρακολούθησα την επιστημονική ημερίδα που διοργάνωσαν οι σχολικοί Σύμβουλοι των Μαθηματικών στο Pierce College με θέμα " Οι νέες τεχνολογίες στην Εκπαίδευση".

Στις 10 και 11 Μαρτίου 2006 παρακολούθησα την επιστημονική,  διημερίδα που διοργάνωσαν οι σχ. σύμβουλοι Μαθηματικών στο Lycce Franco_Hellenique (Αγία Παρασκευή Αττικής) με θέμα "Θεωρία και Πρακτική της Διδασκαλίας των Μαθηματικών στη Μέση Εκπαίδευση".

Στις 17 Μαρτίου 2006 παρακολούθησα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Μέγαρο PLus) ομιλία των διαπρεπών Ελλήνων Πανεπιστημιακών Μαθηματικών Ι. Μοσχοβάκη, Κ. Δαφέρμου, Αθ. Φωκά  κ.α.

Την 1η Απριλίου 2006 παρακολούθησα την ημερίδα που έγινε στο Αρσάκειο Σχολείο Αθηνών με θέμα " Η επιστημονική και διδακτική αξιοποίηση των λεξικών στο σχολείο", με βασικό ομιλητή το Πρύτανη του Παν/μίου Αθηνών Καθηγητή Γεώργιο Μπαμπινιώτη.

Στις 4 Μαΐου 2006 παρακολούθησα στο 1ο ΕΚΦΕ Ανατ. Αττικής ενημερωτική ημερίδα, που διοργανώθηκε από το Σχολ. Σύμβουλο των Μαθηματικών της περιοχής. Στην ημερίδα στην οποία συμμετείχαν όλοι οι Καθηγητές ΠΕ3 του 1ου Γραφείου Δ.Ε. Αν. Αττικής, ενημερωθήκαμε για τα νέα σχ. βιβλία  του Γυμνασίου. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε απόψεις και από μέλος της συγγραφικής ομάδας των βιβλίων.

Στις 6 και 7 Μαΐου 2006 παρακολούθησα στο Ξενοδοχείο ΑΥΡΑ της Ραφήνας τη διημερίδα που διοργάνωσε το Γραφείο ΤΕΕ της Δ.Δ.Ε. Ανατ. Αττικής σχετικά με το επιχειρησιακό πρόγραμμα δράσης για την Τ.Ε.Ε.

Στις 9 Μαΐου 2006 παρακολούθησα στο Κολέγιο Αθηνών ημερίδα με θέμα "Μαθηματικά και Αφήγηση" που διοργανώθηκε από τους Σχ. Συμβούλους ΠΕ3 κ.κ. Π. Μουαμελετζή και Πιτέρη Σοφία. Ομιλητές ήταν οι συγγραφείς κ.κ. Απόστολος Δοξιάδης με θέμα "Λέσχες ανάγνωσης: Μια νέα διδακτική πρόταση" και Τεύκρος Μιχαηλίδης με θέμα "Πως να διευρύνουμε τους ορίζοντες της διδασκαλίας μας".

Στις 12,13 και 14 Μαΐου 2006 παρακολούθησα στα Ιωάννινα τις εργασίες του 1ου Συνεδρίου για την Α/θμια και Β/θμια Εκπ/ση που διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ηπείρου όπου και παρουσίασα εισήγηση με τίτλο "Ο εγκλωβισμός ενός Δ/ντή".

Στις 16,17 και 18 Ιουνίου παρακολούθησα τις εργασίες του συνεδρίου "Παράλληλοι δρόμοι: Αφηγηματικές τέχνες και Μαθηματικά" που οργανώθηκε από τον όμιλο "Θαλής και Φίλοι", στο Μουσείο Μπενάκη της Αθήνας.

Στις 19 Ιουνίου 2006 παραβρέθηκα στη παρουσίαση εφηβικού  μυθιστορήματος γνωστής συγγραφέως, στο κατάστημα γνωστού εκδοτικού οίκου στη Στοά του βιβλίου της Αθήνας.

Στις 23 Ιουνίου 2006 παραβρέθηκα με το συνάδελφο κ. Αν. Καλαντζόπουλο Καθηγητή Μαθηματικών , εκπροσωπώντας το Γυμνάσιο Μαραθώνα,   στη παρουσίαση των εξωδιδακτικών δραστηριοτήτων των σχολείων Δ.Ε. Ανατ. Αττικής που έγινε στο Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου, στο Λαύριο.

Από τα μέσα Μαΐου 2006 μέχρι και τις 7 Ιουλίου παρακολούθησα  μαθήματα επιμόρφωσης στη Πληροφορική στο 2ο ΤΕΕ Ραφήνας.

Στις 30 Ιουνίου 2006 παραβρέθηκα στη  πανηγυρική συνεστίαση του Ροταριανού Ομίλου Νέας Μάκρης στο Ξεν. "ΜΑΤΙ" , στη διάρκεια της οποίας  έγινε η αλλαγή ηγεσίας του  Ομίλου  για τη νέα ροταριανή χρονιά και  ανέλαβα τα καθήκοντα του Γεν. Γραμματέα του Ομίλου.

Aρχική