Ένα σύντομο βιογραφικό

Γεννήθηκα στην Αθήνα στα μέσα της δεκαετίας του ’50. Τελείωσα το 35ο Δημοτικό σχολείο Αθηνών (στην οδό Κωλέττη) και είμαι απόφοιτος της Βαρβακείου Προτύπου Σχολής(Πρακτικό τμήμα). Αποφοίτησα από το Μαθηματικό τμήμα της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Παν/μίου της Αθήνας. Υπηρέτησα ως έφεδρος Ανθυπολοχαγός Τεχνικού στη Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού ως Προγραμματιστής Η/Υ και είμαι απόφοιτος της Σχολής Εφέδρων Αξιωματικών Τεχνικού Σώματος(Πάτρα).

Επιμορφώθηκα

-         Στη σχολή Επιμόρφωσης Δημ. Υπαλλήλων του Υπουργείου Προεδρίας στο Προγραμματισμό Η/Υ

-         Με καινοτόμους μεθόδους σε πρόγραμμα του Παν/μίου Αθηνών στο πρόγραμμα «Ελληνισμός και Δύση».

-         Στα πολυμέσα στην εκπ/ση της Ελληνικής Εταιρείας Επιστημόνων Πληροφορικής

-         Σε διάφορα σεμινάρια και ημερίδες της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

-         Σε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

-         Στη θεωρητική και βιωματική θεώρηση της Αγωγής Υγείας στη Δ/νση Δευτ. Εκπ/σης Ανατ. Αττικής

-         Στην αξιολόγηση και διδακτική μαθησιακή διαδικασία , στο 2ο Π.Ε.Κ. Αθήνας

-         Σε πρακτικές ασκήσεις στη Διδακτική των Μαθηματικών με δειγματικές διδασκαλίες, στο 2ο Π.Ε.Κ. Αθήνας

-         Στις παιδοψυχιατρικές υπηρεσίες , στο Παιδοψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής

-         Στη λογοτεχνία για παιδιά και νέους του κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

-         Στο Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

-         Σε παιδαγωγικά και μαθησιακά θέματα στο κύκλο συναντήσεων Με συμβούλους Δευτ. Εκπ/σης Ανατ. Αττικής

-         Σε θέματα διοίκησης εκπ/κων μονάδων στις συνόδους Δ/ντων Σχολείων της Ανατ. Αττικής.

-         Σε θέματα χρονίων ασθενειών μαθητών στο τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

-          Σε σχολή Γονέων της Πανελλήνιας ΄Ενωσης Ψυχικής Υγιεινής.

-         Σε θέματα σύγχρονης τεχνολογίας και Εκπ/σης  στην Εταιρεία Κοινωνικής Ερευνας και σχεδιασμού.

-         Στη διαχείριση κινδύνων στην Εκπ/ση και τον αθλητισμό στο Κολλέγιο Αθηνών

-         Σε συνέδρια της Ελληνικής Μαθηματικής  Εταιρείας

-         Στην ανατομία των σχολικών αποτυχιών , στην Χ. Ε. Εκπ/κων Λειτουργών.

-         Στις ειδικές μαθησιακές δυσκολίες στη Παν. Ενωση Γονέων Παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες.

Εχω διδάξει σε διάφορα  Αθηναϊκά φροντιστήρια και σε διάφορα σχολεία (Γυμνάσια και Λύκεια). Εχω οργανώσει δειγματικές διδασκαλίες στα Μαθηματικά σε διάφορα σχολεία της χώρας στα οποία δίδασκα. Συμμετείχα σε επιτροπές Πανελ. εξετάσεων, απολυτηριων εξετάσεων Ιδ. Σχολείων, και διετέλεσα βαθμολογητής και αναβαθμολογητής Πανελ. Εξετάσεων. Ημουν Υπ/ντης στο Λύκειο Μαραθώνα στα σχ. Έτη 1995-96 και 1996-97. Δ/ντής στο Γυμνάσιο Μαραθώνα από το σχ. Έτος 1997-98 μέχρι και σήμερα.

Eχω δημοσιεύσει πρωτότυπες ασκήσεις στο περιοδικό «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» της Ελλ. Μαθημ. Εταιρείας,  έχω συγγράψει 2 βιβλία για μαθητές Λυκείου, αρθρογραφώ σε τοπικές εφημερίδες και έχω εκδώσει μια ποιητική συλλογή.