Στο Γυμναστήριο μετά το σχολείο

Στις ΗΠΑ έχουν αρχίσει από πέρυσι να ξεφυτρώνουν «γυμναστήρια για μετά το σχολείο». Σίγουρα αυτό ακούγεται ακραίο σε εμάς τους ΄Ελληνες, τους τόσο πιστούς φίλους της καθιστικής ζωής. Τα Αμερικανόπουλα, ωστόσο, δεν αισθάνονται την ανάγκη να επενδύουν 6 ώρες την εβδομάδα σε ξένες γλώσσες και 3 ώρες την ημέρα σε φροντιστήριο. Αυθόρμητα σκεφτόμαστε: «Σιγά μη στείλω το παιδί και σε γυμναστήριο, δεν του φτάνουν τα φροντιστήρια που τρέχει και δεν φτάνει;». Εντούτοις,  έρευνα του Πανεπιστημίου του Ιλινόις έδειξε ότι όσοι έφηβοι ασκούνταν είχαν:

1. 15% καλύτερη απόδοση, τόσο στα τέστ απομνημόνευσης πληροφοριών(π.χ. ιστορίας) όσο και στα τεστ επίλυσης μαθηματικών προβλημάτων.
  2. Λιγότερη χοληστερίνη.
  3. Το σωστό βάρος.
  4. Είχαν συνηθίσει στην ιδέα της καθημερινής άσκησης, που θα τους χρειαστεί ιδιαίτερα όταν θα είναι μεσήλικες.