Γιατί...οι μαθητές νυστάζουν στην τάξη;

Όχι, δεν βαριούνται το μάθημα. Για όλα φταίει η μελατονίνη, η ορμόνη που φέρνει νύστα. Τα υψηλά επίπεδα της ορμόνης προκαλούν επιθυμία για ύπνο, ενώ τα χαμηλά μάς κρατούν ξύπνιους. Έρευνες έδειξαν ότι το βιολογικό ρολόι των εφήβων έχει τρελαθεί! H έντονη ανάγκη για ύπνο εμφανίζεται λίγο πριν η... βρύση της μελατονίνης κλείσει, δηλαδή μία περίπου ώρα πριν από τη φυσιολογική ώρα αφύπνισης.

Αποτέλεσμα; Την ώρα που οι ενήλικες ξυπνούν για να πάνε στις δουλειές τους, οι μαθητές πέφτουν σε βαθύ ύπνο. Οι έφηβοι χρειάζονται περίπου 9 1/4 ώρες ύπνου την ημέρα, αλλά οι έρευνες σε Ευρώπη και Αμερική δείχνουν ότι δεν κοιμούνται ούτε τις ελάχιστα απαιτούμενες 8 1/4 ώρες, λόγω των αυξημένων εξωσχολικών δραστηριοτήτων.

Το να αρχίζουν τα μαθήματα αργότερα έχει ήδη εφαρμοστεί σε σχολεία του εξωτερικού, αλλά δεν λύνεται το πρόβλημα. Σύμφωνα με τους ειδικούς, οι μαθητές πρέπει να δίνουν προτεραιότητα στον ύπνο, να ξαπλώνουν νωρίτερα, να μεγιστοποιούν την έκθεση στον ήλιο το πρωί, να μην κοιμούνται αργά ούτε τα Σαββατοκύριακα και ποτέ μέχρι το μεσημέρι.