Γνωρίζοντας τη φύση

Φύση: από το αρχαιοελληνικό φύω φυτρώνω, θεριεύω, αναπτύσσομαι. Πολλές φορές η εστίαση στο φυσικό περιβάλλον ως μία συνολική έννοια γίνεται εφικτή με την χρήση του όρου «φύση» καθώς ο όρος του περιβάλλοντος εμπεριέχει μία ανθρωποκεντρική αντίληψη, φανερώνει μία οπτική για το όλον η οποία ξεκινάει από τον άνθρωπο και κατευθύνεται σε όλα αυτά που βρίσκονται γύρω του, χωρίς όμως απαραίτητα να συμπεριλαμβάνει και τον εαυτό του. Η φύση, με την ευρύτερή της έννοια, αναφέρεται στο φαινόμενο τουφυσικού κόσμου και της ζωής γενικότερα.

Η Ιστορία του

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας?

Το 32ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας υπήρχε κατά μαρτυρίες παλιών Πατρινών κάπου στο κέντρο της Πάτρας στεγασμένο μαζί με το 10ο (σημερινό) Δημοτικό Σχολείο Πάτρας. Κάποια στιγμή σταμάτησε η λειτουργία του και επανιδρύθηκε σύμφωνα με έγγραφα που βρέθηκαν στα αρχεία του σχολείου μας το σχολικό έτος 1982-1983 ως 3/θέσιο, χωρίς ωστόσο να λειτουργήσει το σχολικό αυτό έτος. Continue reading