Γενικά

Το 3ο ΔΣ Ρόδου βρίσκεται στην οδό Κ. Παλαιολόγου. Πρόκειται για ιστορικό συγκρότημα 2 κτιρίων που χτίστηκε κατά τη διάρκεια της ιταλοκρατίας, και λειτουργούσε ως στρατώνας. Το σχολείο μας στεγάζεται στο ένα από αυτά τα κτίρια και συστεγάζεται με άλλο ένα δημοτικό σχολείο, το σχολείο κωφών και τρία νηπιαγωγεία.

Είναι δωδεκαθέσιο, με μεγάλες αίθουσες, διαθέτει αίθουσα υπολογιστών, διαδραστικούς πίνακες στις περισσότερες αίθουσες καθώς και μια μεγάλη αυλή με αρκετό πράσινο. Στο σχολείο μας φοιτούν 250 μαθητές και μαθήτριες. Ο συνολικός αριθμός των παιδιών όλων των σχολικών μονάδων ξεπερνά τα 700.

Θεωρείται διατηρητέο οίκημα και ως παλιό κτίριο μας δημιουργεί διάφορα προβλήματα τα οποία όμως αντιμετωπίζουμε και ξεπερνάμε.

Ειδήσεις

Εορτολόγιο